Upoważnienie do odbioru dziecka - jak je napisać?
Upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły lub przedszkola jest konieczne, jeśli żaden z rodziców lub opiekunów nie może przyjść po dziecko po skończonych zajęciach. Jak napisać takie upoważnienie? Jakie dane osób upoważnionych powinniśmy umieścić na takim dokumencie? Kiedy dziecko może wracać samo ze szkoły? Sprawdź!
1. Kto może odebrać dziecko ze szkoły lub przedszkola?
Odebranie malucha z placówki oświatowej to dla wielu rodziców kluczowa sprawa dla jego bezpieczeństwa. Nie zawsze mamy możliwość osobiście odebrać pociechę. Najczęściej w takich sytuacjach angażujemy do tego najbliższą rodzinę: babcię, dziadka, ciocię, wujka czy też starsze rodzeństwo.
Nauczyciel nie może jednak przekazać wychowanka pod opiekę innej osoby, niż rodzic lub opiekun prawny, chyba że otrzyma odpowiednie upoważnienie do odbioru dziecka. Osoba zgłaszająca się po malucha musi okazać jednorazowe upoważnienie lub być wpisana na listę osób upoważnionych, zgłoszonych przez rodziców.
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka, aby wskazane przez nas osoby mogły bez problemów odebrać malucha po zajęciach?
2. Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka?
Co powinno zawierać upoważnienie do odbioru dziecka z placówki oświatowej? Przede wszystkim takie informacje, które dadzą nauczycielowi gwarancję, że przekazuje dziecko właściwej, wskazanej przez rodziców osobie.
Upoważnienie do odebrania dziecka powinno zawierać:
- imię i nazwisko osoby upoważnionej;
- nr dowodu tożsamości tej osoby;
- okres, w którym upoważnienie ma obowiązywać;
- datę napisania upoważnienia;
- czytelny podpis rodzica lub opiekuna.
3. Podpis jednego czy obojga rodziców?
Jeśli każdy z rodziców posiada pełnię władzy rodzicielskiej, to w sprawach typowo szkolnych powinna wystarczyć zgoda jednego z rodziców.
4. Od kiedy dziecko może wracać samo ze szkoły?
W przypadku przedszkolaków sprawa jest prosta - każdorazowo maluch musi być odebrany przez osobę do tego upoważnioną. W przypadku uczniów szkół podstawowych sprawa wygląda nieco inaczej. Istotny jest wiek dziecka (dokładna data, nie sam rocznik).
O samodzielnym powrocie ze szkoły decydują dwa czynniki:
- prawny - zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym, dziecko może samodzielnie poruszać się po drodze po ukończeniu 7 lat, do ukończenia zaś tego wieku jedynie w towarzystwie osoby, która ukończyła co najmniej lat 10;
- statutowy - każda szkoła może zapisać w regulaminie swojej placówki, że do określonego wieku dzieci nie mogą samodzielnie opuszczać placówki i każdorazowo musi je odebrać wskazana dorosła osoba.
Decyzję o samodzielnym powrocie dziecka do domu powinniśmy dobrze przemyśleć, zwrócić uwagę na drogę jaką będzie pokonywał maluch i potencjalne niebezpieczeństwa, które może napotkać.
Warto jednak przede wszystkim kierować się dojrzałością i rozsądkiem dziecka i w ten sposób podjąć decyzję.