Trwa ładowanie...

Dokumentacja medyczna dziecka

Wiele z Was powie: ona jest szalona, inni, że przesadzam, jeszcze inni zapytają, po co to wszystko? Dla mnie, mamy dwójki dzieci, dokumentacja medyczna, jaką zgromadziłam przez ostatnie 5 lat jest bardzo ważna. Dzięki niej wiem, kiedy dziecko chorowało, na jaką chorobę, jak wyglądało leczenie, ile dni, jakimi lekami. Kiedy spotykamy na swojej drodze lekarza, który nie zna dziecka – chociażby, gdy jesteśmy w podróży, łatwiej rozmawiać nam o przeszłości medycznej dziecka mając w rękach taki notatnik. Należy pamiętać, że taki opis ze szczegółami w szerszym spektrum często pozwala lekarzowi postawić trafną diagnozę.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

1. Co powinna zawierać dokumentacja medyczna?

  1. dokładniej rzecz ujmując co zawiera dokumentacja moich dzieci. Na pierwszej stronie mam zapisane:
  • Imię, nazwisko, pesel i datę urodzenia;
  • Imię, nazwisko i telefon mój i męża;
  • Informację o alergiach. Pamiętajmy, że to bardzo istotna informacja o lekach, na które dziecko jest uczulone o pokarmach, które mogą zaszkodzić dziecku, o reakcji na ukąszenia owadów i in.;
  • Choroby zakaźne i inne ważne, mogące mieć wpływ na diagnozę.

Na kolejnych stronach mam opisane szczepienia ochronne, wszystkie pobyty w szpitalu.
Kolejne strony to notatki w formie pamiętnika - opatrzone datą i opisem choroby, leczeniem oraz czasem trwania.

Przed każdą kolejną wizytą zapisujęwagę i wzrost dziecka (waga pomocna w określeniu dawek leków) oraz aktualnie przyjmowane leki – bez względu na to czy są to suplementy diety, preparaty witaminowe, czy leki na apetyt lub uodpornienie.

To ważna informacja dla lekarza, by uniknąć interakcji z innymi lekami. W oddzielnym segregatorze mam zebrany komplet badań laboratoryjnych, badań USG i RTG (bo, niestety i takie były). W każdej koszulce oddzielne badanie, opatrzone datą wykonania.

Z tak przygotowaną dokumentacją za każdym razem jestem u lekarza. Towarzyszy nam ona również w trakcie wyjazdów. Traktujemy ją jak element wyposażenia podróżnego. Za nami niestety wiele wizyt lekarskich, ale dzięki takim notatkom nie muszę pamiętać o wszystkim. Wystarczy zajrzeć do notesu.

Prowadzenie takich notatek wydaje się mozolne i czasochłonne, ale uwierzcie, że warte włożonego wysiłku. Polecam wszystkim rodzicom. Szczególnie tym, którzy rozpoczynają drogę macierzyństwa.

Anna Liszewska

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.