Umyślnie przedawkowują, żeby trafić do szpitala. Policja ostrzega
Zagraniczne media donoszą o niebezpiecznym trendzie, który pojawił się w mediach społecznościowych wśród nastolatków. Nieodpowiedzialne zachowanie może mieć tragiczne konsekwencje.
1. Niebezpieczny trend
Na TikToku pojawił się tzw. "Paracetamol Challenge". To "zabawa", a właściwie młodzieżowe wyzwanie, które polega na przyjęciu jak największej dawki paracetamolu, by trafić do szpitala. Osoba, która spędzi najwięcej czasu w placówce, wygrywa.
- Osoby w wieku od 15 do 17 lat umyślnie przedawkowały paracetamol. Ich celem było zjeść go tyle, by trafić do szpitala. Wygrywa osoba, która spędzi w ośrodku zdrowia jak najwięcej czasu - powiedziała Danna Jones z policji w Hampshire w UK w rozmowie z "Daily Echo".
Groźny trend został zapoczątkowany w Southampton w Wielkiej Brytanii, ale biorą w nim udział młodzi z różnych krajów. Szczególne zainteresowanie wzbudził wśród nastolatków. Policja i lekarze ostrzegają przed konsekwencjami.
@michaltutaj Nie polecam #przedawkowanie #paracetamol #edutok ♬ Chemia Nowej Ery - Polskie Hity Internetu
Przedawkowanie paracetamolu stanowi zagrożenie zdrowia i życia. Czasem nie potrzeba wiele, by doprowadzić do tragedii.
Konieczność wysłania karetki do znudzonych nastolatków sprawia, że pomocy może nie otrzymać inna osoba.
2. Skutki przedawkowania paracetamolu
Paracetamol to szeroko stosowany środek przeciwbólowy dostępny bez recepty. Na rynku znajduje się także wiele innych preparatów, które zawierają tę substancję. Nie należy przyjmować większej liczby tabletek niż zalecana dawka, która znajduje się na opakowaniu.
W przypadku przedawkowania niezwłocznie zgłoś się do szpitala. Nadmiar paracetamolu może prowadzić do ostrej niewydolności wątroby. Im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym mniejsze ryzyko trwałego uszkodzenia narządu.
@dr_marcinkrol Uważaj na ukryty paracetamol #teleporada #lekarz ♬ dźwięk oryginalny - dr Marcin Król
Wśród najczęściej wymienianych objawów przedawkowania paracetamolu wymienia się ból brzucha, nudności i wymioty, nadmierną potliwość, drżenie mięśni i nadmierne zmęczenie. Może także pojawić się żółtaczka i problemy z koordynacją ruchową.
Podczas pobytu w szpitalu personel szpitala może skierować pacjenta na rozmowę z psychiatrą, nawet jeśli przedawkowanie było przypadkowe. Brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić nawet do śmierci.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl