Trwa ładowanie...

Twoje dziecko siada w tej pozycji? Natychmiast je powstrzymaj!

Dzieci w trakcie zabawy często siadają w różnych, nawet najdziwniejszych pozach. I o ile w wielu przypadkach możemy łapać się za głowę nad ich zdolnościami akrobatycznymi, o tyle niektóre z nich mogą negatywnie wpływać na rozwój i układ kostny naszych dzieci.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak można wyleczyć płasostopie?"

Archiwum prywatne
Archiwum prywatne

Pozycja siedzenia przedstawiona na zdjęciu jest bardzo niebezpieczna dla twojego dziecka. Powoduje rotację bioder, wady postawy i skrzywienia, przyczyniając do bardzo poważnych chorób ortopedycznych. Ten sposób siedzenia, zwany też pozycją W, od kształtu jaki przybierają wykręconej w niej nogi sprawia, że środek ciężkości dziecka przenosi się w inny punkt. Przez to mięśnie tułowia nie mogą w prawidłowy sposób utrzymać równowagi, co prowadzi do nieprawidłowego rozwoju kości i odkształcenia mięśni.

Jedzenie wzmacniające kości
Jedzenie wzmacniające kości [10 zdjęć]

Składniki odżywcze zawarte zdrowej żywności w mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie i wytrzymałość kości....

zobacz galerię

Co robić, gdy zauważysz, że twoje dziecko siada w ten sposób? Niestety jest tylko jedna recepta. Mozolne odzwyczajanie go od nieprawidłowej pozycji siedzenia. Jak to zrobić? Po pierwsze zwracaj mu uwagę za każdym razem, gdy zauważysz, że przybiera tę pozycję. Po drugie, nie pozwól mu bawić się na łóżku, ale zaproponuj zabawę na podłodze lub karimacie. Twarde podłoże to najlepsza powierzchnia do siadania dla dziecka.

Zachęcaj też swojego malucha do częstej zmiany pozycji siedzenia. Na boku, na pupie z wyprostowanymi nogami czy po turecku. I pamiętaj – jeśli teraz poświęcisz więcej uwagi prawidłowej pozycji ciała swojego dziecka, to w przyszłości unikniesz częstych wizyt u ortopedy!

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.