Trzymasz ręczniki w łazience? To bardzo częsty błąd!
Ręczniki to podstawowy element wyposażenia łazienki. Jak się jednak okazuje, nie powinno się ich się w niej przechowywać. Wilgoć i wysoka temperatura mogą bowiem być idealnym środowiskiem dla drobnoustrojów, które mogą wywołać wiele problemów skórnych, zwłaszcza u małych dzieci. Gdzie zatem przechowywać ręczniki?
1. Ręczniki w łazience
Dla wielu osób łazienka to idealne miejsce na przechowywanie leków, ręczników, pościeli, czy akcesoriów do makijażu. Jest to bardzo wygodne, ponieważ przedmioty związane z higieną i kosmetykami są w tym samym miejscu, w którym zazwyczaj się ich używa. Nawet producenci mebli łazienkowych oferują produkty, które ułatwiają utrzymanie porządku, czy szybsze wyschnięcie mokrych ręczników.
Jak się jednak okazuje, przechowywanie tekstyliów w łazience nie jest najlepszym pomysłem. Mogą one bowiem złapać wilgoć, co jest szczególnie groźne w przypadku naturalnych materiałów takich jak bawełna, len czy jedwab.
Wilgotna łazienka to idealne miejsce dla rozwoju bakterii i grzybów, które mogą pojawić się na ręcznikach i pościeli. Nie dość, że wydziela się charakterystyczny, duszący zapach, to jeszcze drobnoustroje mogą wywołać problemy skórne, co w przypadku dzieci może być bardzo groźne.
2. Gdzie trzymać ręczniki?
Skoro łazienka nie jest najlepszym miejscem dla ręczników, to jak je przechowywać? Cała pościel i tekstylia łazienkowe powinny znajdować się w suchej szafie. W łazience natomiast powinien być jedynie ręcznik, którego aktualnie się używa.
Z kolei suszenie ręczników oraz pranie również powinno w miarę możliwości odbywać się poza wilgotną łazienką, chyba że jest zapewniona odpowiednia wentylacja. Należy również pamiętać, by po użyciu ręcznika, zawsze go rozwiesić.
Tyczy się to również dywaników łazienkowych. Jeśli zdarzy się je zamoczyć, muszą zostać natychmiast rozwieszone do wyschnięcia, by uniknąć namnażania groźnych drobnoustrojów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl