Trwa ładowanie...

Trupia pleśń czai się w zabawkach twojego dziecka

Avatar placeholder
30.11.2018 09:30
Co czai się w zabawkach dla dzieci?
Co czai się w zabawkach dla dzieci? (http://1.bp.blogspot.com/-baGR6VmWm9I/Txw15CicjmI/AAAAAAAABmk/8-Ba73r9x0A/s640/molded-baby-bath-toy-jpg.jpg)

To, że pleśń jest niezdrowa, wie każdy. Spleśniałe owoce natychmiast lądują w koszu. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że sami dajemy dzieciom do zabawy toksyczne zabawki.

1. Co pleśnieje?

Pleśń jest niebezpiecznym grzybem, który rozwija się na związkach organicznych, takich jak produkty żywnościowe, kompost, nawóz czy skóra. Przyjmuje wtedy postać białego lub zielonkawego nalotu. Może też wytwarzać się w nieklimatyzowanych, niewietrzonych i wilgotnych pomieszczeniach, gdzie tworzy nieestetyczne, śmierdzące i toksyczne plamy.

Pleśń wywarza mykotoksyny, czyli związki rakotwórcze. Może również powodować astmę lub znacząco pogorszyć jakość życia astmatyków.

Spożywanie pokarmów, na których wytworzyła się pleśń jest zabronione – taki produkt pokryty jest aflatoksynami, która są bardzo toksyczne i absolutnie niejadalne. Na nic zda się odcięcie spleśniałej części warzywa czy chleba. Związki aflatoksyn natychmiast przenikają do całego produktu. Bardzo niezdrowe jest też przebywanie w pomieszczeniach, w których rozwinął się grzyb. Do powietrza trafiają związki, które przedostają się do organizmu m. in. drogami oddechowymi.

Zobacz film: "O jakich chorobach mogą świadczyć opuchnięte stopy?"

Pleśnieje nie tylko jedzenie i ściany. Grzybem mogą być pokryte wszystkie wilgotne miejsca, o których czyszczenie trudno zadbać, a z którymi mamy bezpośredni kontakt.

Zobacz też: Pleśń w domu groźna dla dzieci

2. Jagiellońska ‘’Aspergillus flavus’’

Trupia pleśń została niejako odkryta dzięki ‘’klątwie Jagiellończyka’’. W czasie trwania prac konserwatorskich w grobowcu Kazimierza Jagiellończyka, otwarto sarkofag. Nieświadomi zagrożenia robotnicy wykonali swoje zadanie, jednak już wtedy zaatakowała ich ‘’Aspergillus flavus’’, czyli właśnie trupia pleśń. Prace trwały na przełomie 1972 i 1973 roku i w ciągu 10 lat po ich zakończeniu, zmarło aż 15 osób w nie zaangażowanych.

Trupia pleśń rozwija się w grobowcach, bowiem atakuje ludzkie szczątki. Skąd więc bierze się u nas w domu?

Zobacz też: Idealna piosenka do zabawy: kot i mysz

3. Trupia pleśń atakuje

W ciągu dnia nasz naskórek złuszcza się niezauważalnie. Następuje to w wyniku nieuniknionego tarcia, np. o ubranie, pościel, czy podczas golenia. Jest to zjawisko zupełnie normalne. ‘’Wymiana’’ starego naskórka na nowy na powierzchni całego ciała zajmuje organizmowi ok. 14-28 dni.

Łuszczenie się naskórka podczas mycia jest nasilone, ponieważ gąbka powoduje większe tarcie. Martwy naskórek trafia więc do wody, w której bierzemy kąpiel. Podczas codziennej pielęgnacji tracimy również włosy, które, tak jak skóra, trafiają do wanny czy brodzika.

Co jeszcze ląduje w wanience, kiedy myjemy dziecko? Zabawki. Gumowe zwierzątka, piszczałki czy piłeczki, wyposażone w mały otwór do wyciskania ze środka wody, umilają kąpiel naszym pociechom. Świetna zabawa gwarantowana, czystość - niekoniecznie. Razem z wodą do wnętrza zabawek trafiają też elementy naskórka i włosów, które następnie ulegają rozkładowi.

Nie jesteśmy w stanie wyczyścić zabawki od środka. Wyciskanie wody niewiele pomoże, bowiem piłeczki i kaczuszki w środku dalej są wilgotne. A jak wiadomo, wilgoć i temperatura to idealne warunki do rozwoju pleśni.

Trupia pleśń jest więc nazywana w ten sposób właśnie z powodu gnicia elementów organicznych, czy to w grobowcu, czy w wannie.

To cię zainteresuje: Zrób to sama: ciastopiankolina

4. Jak zadbać o zdrowie dziecka?

Jeśli twoje dziecko bawi się takimi zabawkami w wodzie, czym prędzej się ich pozbądź. Pleśń powoduje alergie, choroby układu oddechowego i nerwowego. Może być również rakotwórcza, niszczyć nerki i powodować niepłodność zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Twoje dziecko może sprzeciwiać się nagłej decyzji wyrzucenia ulubionych zabawek do kosza, dlatego zainwestuj w nowe akcesoria. Zwróć uwagę, żeby zabawki nie miały otworów, przez które do środka może dostawać się woda.

Pomyśl też o urozmaiceniu kąpieli dodatkowymi atrakcjami, jak np. świecącymi pałeczkami, które ‘’złamane’’ i wrzucone do wanny, będą pięknie rozświetlać wodę, sprawiając dziecku mnóstwo frajdy. Pałeczki, z których można wykonywać świecącą biżuterię lub podwodne lampiony, są dostępne w sklepach zabawkowych w przystępnej cenie.

Zobacz też

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze