Trwa ładowanie...

Najdłuższe nazwisko w Polsce. Noszą je tylko dwie osoby

Avatar placeholder
15.07.2024 18:56
To najdłuże nazwisko w Polsce. Składa się z rekordowych 51 liter
To najdłuże nazwisko w Polsce. Składa się z rekordowych 51 liter (Adobe Stock )

Zgodnie z danymi opublikowanymi na rządowej stronie internetowej, nazwisko Nowak przejęło palmę pierwszeństwa jako najczęściej występujące nazwisko w Polsce, wyprzedzając tym samym Kowalskich. Co ciekawe, różnica w liczbie osób noszących te nazwiska wynosi aż 65 tys. Nazwisko o rekordowej długości w Polsce składa się z aż 51 liter.

spis treści

1. Ranking najpopularniejszych nazwisk

Jak wynika z danych zebranych na stronie dane.gov.pl, najpopularniejsze nazwisko w Polsce to Nowak. Posiada je 99 tysięcy mężczyzn oraz 101 tysięcy kobiet, co razem daje imponującą liczbę 200 tysięcy osób.

Na drugim miejscu znajdują się Kowalski i Kowalska. To nazwisko nosi łącznie ponad 135 tysięcy osób - 67 tysięcy mężczyzn i 68 tysięcy kobiet.

Zobacz film: "Uwaga na fałszywe strony banków. Ekspert o trikach cyberprzestępców"

Trzecie miejsce w rankingu zajmują Wiśniewski i Wiśniewska, z liczbą ponad 53 tysiące mężczyzn i 54 tysiące kobiet, co razem daje około 107 tysięcy osób.

2. Najdłuższe nazwisko w Polsce

Rekordzistą pod względem długości jest nazwisko Czartoryski Rostworowski-Mycielski Anderson Scimone, które ma aż 51 liter. Noszą je tylko dwie osoby.

Inne długie nazwiska to Paschalis Ochedoski vel Ochenduszko oraz Rosado Fernandes Mc Carthy da Cunha, które również wyróżniają się znaczną liczbą liter, choć nie są tak długie jak rekordzista.

3. Nadawanie nazwiska dzieciom

W Polsce to rodzice decydują o nazwisku swojego dziecka. Mają kilka opcji do wyboru:

  • mogą nadać dziecku nazwisko ojca lub matki,
  • mogą stworzyć nazwisko złożone, łącząc nazwiska obojga rodziców w dowolnej kolejności.

W pewnych sytuacjach, na przykład po rozwodzie, możliwa jest zmiana nazwiska dziecka. Aby to zrobić, trzeba spełnić określone warunki, takie jak:

  • nazwisko jest uwłaczające lub poniżające,
  • nazwisko zostało zmienione nielegalnie,
  • chęć zmiany nazwiska na już używane.

Sądy czasem zgadzają się na zmianę nazwiska na panieńskie nazwisko matki z różnych powodów, takich jak brak kontaktu z ojcem, zapewnienie większego poczucia bezpieczeństwa dla dziecka czy kwestie wychowawcze. Każdy taki przypadek rozpatrywany jest indywidualnie.

Jeżeli dziecko ma więcej niż 13 lat, wymagana jest jego zgoda na zmianę nazwiska. Wybór nazwiska dla pociechy oraz możliwość jego zmiany w Polsce są procesami, które mogą uwzględniać zarówno tradycje, jak i indywidualne potrzeby rodzin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze