Trwa ładowanie...

Test kciuka może ocalić twoje życie. Sprawdź, jak go wykonać

 Maria Krasicka
14.09.2021 15:01
Test kciuka może ocalić twoje życie. Sprawdź jak go wykonać
Test kciuka może ocalić twoje życie. Sprawdź jak go wykonać (Facebook)

Tętniak aorty może rozwijać się przez dziesięciolecia, a ryzyko wystąpienia schorzenia u dzieci chorego jest nawet 11-krotnie wyższe. Dlatego też amerykańscy naukowcy opracowali test kciuka. Ma on za zadanie określić, czy dana osoba jest zagrożona wystąpieniem tętniaka aorty, a co najważniejsze można go wykonać w domowym zaciszu.

spis treści

1. Tętniak aorty – co to?

Tętniak aorty to wybrzuszenie w ścianie głównego naczynia tętniczego, które wynika z osłabienia jego ścian. Tętnica, na której tworzy się tętniak, przechodzi z serca do reszty ciała, a jej początek znajduje się w klatce piersiowej. Następnie przechodzi w dół do brzucha.

Jak wynika z informacji Ministerstwa Zdrowia na stronie pacjent.gov.pl, najbardziej zagrożone tętniakiem aorty są m.in. osoby po 65. roku życia, palacze, osoby cierpiące na nadciśnienie, z wysokim poziomem cholesterolu, a nawet osoby obciążone genetycznie (u dzieci osoby chorej ryzyko rozwoju tętniaka jest aż 11 razy większe!).

Większość przypadków tętniaka aorty jest bezobjawowa. Proces poszerzania tętnicy postępuje stopniowo, prowadząc w konsekwencji do pęknięcia tętniaka. Dochodzi wtedy do krwotoku do śródpiersia lub jamy otrzewnej, czemu towarzyszą ból i gwałtowny spadek ciśnienia, a także ból brzucha, nudności i wymioty, przyśpieszona akcja serca, zimne poty, czy utrata przytomności. Niestety 8 na 10 osób umiera, zanim dotrze do szpitala.

2. Test kciuka

Zobacz film: "Rozrysuj mi to: Rowerowa zmiana ze Škodą i Wrocławską Inicjatywą Rowerową"

Lekarze z Yale University School of Medicine postanowili sprawdzić, czy można w szybki i prosty sposób określić, czy dana osoba jest zagrożona wystąpieniem tętniaka. W tym celu opracowali "test kciuka".

Aby go wykonać, należy podnieść rękę, a dłoń ułożyć na płasko. Następnie zgiąć kciuk i rozciągnąć go w kierunku przeciwległej krawędzi dłoni tak daleko, jak tylko się da. Jeżeli kciuk z łatwością przekracza poza dłoń, może to oznaczać, że nastąpiły zmiany w tkance łącznej, w tym również aorty.

Test kciuka
Test kciuka (Facebook)

Naukowcy przetestowali metodę na 305 osobach i opublikowali swoje odkrycia w American Journal of Cardiology. Jak zaznaczają, rozluźnione stawy niekoniecznie muszą wskazywać na problemy z układem naczyniowym, ale pozytywny wynik testu powinien zaniepokoić osoby, które znajdują się w grupie ryzyka.

Dlatego, jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości, należy skontaktować się ze specjalistą. Dzięki temu uda się zapobiec negatywnym konsekwencjom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze