Trwa ładowanie...

Te produkty zwiększają ryzyko demencji (WIDEO)

Avatar placeholder
05.08.2019 14:34

Demencja, inaczej otępienie, to zespół objawów spowodowanych zmianami w mózgu, które wywołują obniżenie sprawności umysłowej i poznawczej, w tym zaburzenia pamięci, mowy, komunikowania się, liczenia, uczenia się, rozumienia, zachowania i orientacji. Występuje częściej u kobiet niż mężczyzn. Dotyczy głównie osób powyżej 65. roku życia, ale może też wystąpić u młodszych.

Pierwsze objawy to problemy z koncentracją i koordynacją ruchową, zapominanie słów, trudności z przypomnieniem sobie, co wydarzyło się poprzedniego dnia, osłabienie organizmu, obniżony nastrój, apatia.

Najczęstszą przyczyną demencji jest choroba Alzheimera. Do wystąpienia demencji mogą się też przyczynić choroby układu krążenia, cukrzyca, zespół metaboliczny, otyłość, zaburzenia czynności tarczycy, depresja, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, a także nieodpowiednia dieta.

Z kolei zdrowy styl życia może spowolnić rozwój demencji. Zalecana jest regularna aktywność fizyczna, umysłowa i społeczna, odstawienie papierosów i ograniczenie alkoholu, odpowiednia ilość snu, urozmaicona dieta, bogata w owoce, warzywa, ryby, orzechy, produkty pełnoziarniste, witaminy z grupy B oraz witaminę A, E, C i D, wielonienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty.

Sprawdź, które produkty należy wyeliminować z diety i czym je zastąpić.

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Te produkty zwiększają ryzyko demencji (WIDEO)

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze