Trwa ładowanie...

Taromentin wycofany z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu popularny antybiotyk dla dzieci. Lek jest przepisywany w przypadkach zakażeń bakteryjnych gardła. Powód? Obecność w składzie dodatkowej substancji.

Zobacz film: "Wybór odpowiedniego przedszkola"

Decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego nadano rygor natychmiastowej wykonalności. A to oznacza, że jej skutki muszą być szybkie. W efekcie antybiotyku nie kupimy już w aptekach.

Mowa oczywiście o jednej, konkretnej serii Taromentinu opatrzonej numerem 020316 z datą ważności 03.2018 r. Chodzi o proszek do sporządzania zawiesiny doustnej.

1. Kiedy stosuje się Taromentin?

Preparat medyczny jest stosowany głównie w przypadku zakażeń dróg oddechowych i moczowych. Leczy się nim także zapalenie ucha środkowego, zatok przynosowych, kości, stawów, a także stosuje podczas leczenia stomatologicznego.

Formę zawiesiny podaje się przede wszystkim niemowlętom i dzieciom, ale z działania antybiotyku mogą korzystać również dorośli. Wówczas lekarz przepisuje go w formie tabletek.

2. Dlaczego wycofano lek?

Powodem wycofania produktu leczniczego jest stwierdzenie w wyżej wymienionej serii produktu dodatkowego składnika, tj. substancji pomocniczej – celulozy mikrokrystalicznej.

Producentem antybiotyku, którego substancje czynne to amoksycylina oraz kwas klawolinowy są Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A. Firma sama zgłosiła wniosek o wycofanie serii leku z obrotu na terenie całego kraju.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.