Taromentin wycofany z obrotu
Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu popularny antybiotyk dla dzieci. Lek jest przepisywany w przypadkach zakażeń bakteryjnych gardła. Powód? Obecność w składzie dodatkowej substancji.
Decyzji Głównego Inspektora Farmaceutycznego nadano rygor natychmiastowej wykonalności. A to oznacza, że jej skutki muszą być szybkie. W efekcie antybiotyku nie kupimy już w aptekach.
Mowa oczywiście o jednej, konkretnej serii Taromentinu opatrzonej numerem 020316 z datą ważności 03.2018 r. Chodzi o proszek do sporządzania zawiesiny doustnej.
1. Kiedy stosuje się Taromentin?
Preparat medyczny jest stosowany głównie w przypadku zakażeń dróg oddechowych i moczowych. Leczy się nim także zapalenie ucha środkowego, zatok przynosowych, kości, stawów, a także stosuje podczas leczenia stomatologicznego.
Formę zawiesiny podaje się przede wszystkim niemowlętom i dzieciom, ale z działania antybiotyku mogą korzystać również dorośli. Wówczas lekarz przepisuje go w formie tabletek.
2. Dlaczego wycofano lek?
Powodem wycofania produktu leczniczego jest stwierdzenie w wyżej wymienionej serii produktu dodatkowego składnika, tj. substancji pomocniczej – celulozy mikrokrystalicznej.
Producentem antybiotyku, którego substancje czynne to amoksycylina oraz kwas klawolinowy są Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A. Firma sama zgłosiła wniosek o wycofanie serii leku z obrotu na terenie całego kraju.