Trwa ładowanie...

Tanio nie będzie. Tyle wydadzą Polacy na komunie w czasach inflacji

 Anna Klimczyk
Anna Klimczyk 22.04.2023 20:56
Ile w tym roku wydamy na komunię?
Ile w tym roku wydamy na komunię? (Getty Images)

70 proc. gości zaproszonych w tym roku na komunię jako prezent podaruje pieniądze - takie wnioski płyną z badania "Barometr Providenta". Jak różnią się prezentowe upodobania panów i pań? Jaką kwotę rodzice planują przeznaczyć na wydatki związane z uroczystością? Te dane niejednego mogą zaskoczyć.

spis treści

1. Ile w tym roku wydamy na komunię?

Sezon komunijny za pasem. Otrzymałeś zaproszenie na przyjęcie komunijne i już teraz zastanawiasz się, ile będziesz musiał podarować w prezencie? Postawić na prezent rzeczowy czy pieniądze? Ile będzie kosztowało zorganizowanie komunijnego przyjęcia?

Odpowiedzi na te pytania przynosi badanie "Barometr Providenta".

- Polacy coraz lepiej zarządzają swoimi wydatkami i budżetem. Celem badania "Barometr Providenta" jest lepsze rozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Przeprowadzamy je regularnie, najczęściej raz w miesiącu. Najczęściej dotyczy ono bieżących wydarzeń - świąt, wakacji - mówi w rozmowie z WP Parenting Karolina Łuczak, Dyrektorka Biura Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej firmy Provident.

Badanie zostało zrealizowane przez Danae sp. z o.o. metodą CAWI na próbie 1000 dorosłych Polaków, w kwietniu 2023 r.

Jaki prezent wybrać na komunię?
Jaki prezent wybrać na komunię? (East News)

Pierwszym pytaniem, na które odpowiadali ankietowani, było - jaką kwotę planuje Pan/i przeznaczyć na wydatki związane z uroczystością przystąpienia do komunii? Jako że inflacja szaleje i ceny wielu produktów są coraz wyższe, wiadomo, że tanio nie będzie.

Autorzy pytania zaznaczyli, aby respondenci uwzględnili wszystkie wydatki, np. koszt przyjęcia, stroju, fryzjera, prezentu.

Rodzice dzieci przystępujących w tym roku do komunii zadeklarowali, że na zorganizowanie uroczystości wydadzą średnio 5037 zł. Panie szacują dużo wyższe kwoty niż panowie (6408 zł vs. 3864 zł).

Okazuje się, że aż 44 proc. rodziców pokryje koszty komunii z bieżących dochodów. 38,8 proc. sięgnie do oszczędności, a 14,1 proc. pożyczy pieniądze - 10 proc. od rodziny, 4,1 proc. uda się do banku lub firmy pożyczkowej. Natomiast 16,2 proc. rodziców jeszcze nie wie, jak sfinansuje komunię.

2. Jaki prezent wybrać na komunię?

Prezenty z okazji Pierwszej Komunii Świętej często spędzają sen z powiek całej rodzinie. Co podarować najmłodszym w tym wyjątkowym dniu?

Najwięcej - bo aż 31,8 proc. - rodziców podaruje dziecku pieniądze. 22,2 proc. kupi latorośli telefon, 21,8 proc. komputer lub laptopa, a 17,6 proc. rower. Tylko 14,1 proc. deklaruje, że w ramach prezentu wybierze biblię, dewocjonalia lub obrazek święty.

Zobacz film: "Narzekał na ból nóg. Diagnozą był rak"

Co ciekawe panie i panowie znacząco różnią się gustem, jeśli chodzi o komunijny podarek. Kobiety stawiają przede wszystkim na pieniądze (40 proc.), biżuterię (25,6 proc.) i rower (22,3 proc.).

Natomiast mężczyźni wybierają smartfony (36,7 proc.), komputery lub laptopy (28,9 proc.) i pieniądze (24,6 proc.).

Ile w tym roku wydamy na komunię?
Ile w tym roku wydamy na komunię? (Getty Images)

A jakie prezent wybierają osoby, które zostały zaproszone na komunię?

Tutaj zdecydowanie przeważa jedna odpowiedź. 70 proc. respondentów podaruje pieniądze. 12,8 proc. postawi na biżuterię, a 7,1 proc. w ogóle nie planuje dawać prezentu.

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze