Tak zmieniają się polskie rodziny. Coraz więcej samotnych ojców, coraz mniej samotnych matek
Choć samotny tata z dzieckiem to wciąż najrzadziej występujący typ polskiej rodziny, wygląda na to, że ich liczba w Polsce rośnie w szybkim tempie. Według danych z spisu powszechnego z 2021 roku takich mężczyzn w Polsce jest aż o 17,4 proc. więcej niż w 2011 roku. Jednocześnie maleje liczba samotnych matek.
1. Spis powszechny w Polsce: ubywa dzieci
Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Narodowości i Mieszkań, który miał miejsce w 2021 roku, publikowane są stopniowo. Dzięki nim możemy zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniają się polskie rodziny. Najważniejszy trendy to: coraz większa liczba par, które nie mają dzieci, oraz wzrastająca liczba gospodarstw domowych, które składają się z ojca samotnie wychowującego o potomstwo oraz coraz mniej samotnych matek.
Pierwsze informacje na temat wyników spisu powszechnego z 2021 roku pojawiły się już w zeszłym roku. Wtedy okazało się, że liczba Polaków wyniosła ponad 38,1 mln, lecz jedyną grupą społeczną, która staje się coraz liczniejsza, stanowią osoby powyżej 60. roku życia. Jednocześnie w Polsce jest coraz mniej dzieci i młodzieży (7 mln wobec 7,2 mln danych ze spisu z 2011 roku) i osób w wieku reprodukcyjnym.
Rośnie liczba rozwodników oraz osób, które nigdy nie wstąpiły w związek małżeński. Ci pierwszy stanowią 7,6 proc. społeczeństwa i jest ich o połowę więcej niż 10 lat temu. Panny i kawalerowie to dziś niespełna 30 proc. populacji.
Łatwo więc o wniosek, że kształt typowej polskiej rodziny zmienia się.
2. Coraz więcej samotnych ojców
Dane udostępnione w tym roku przez GUS pokazują też, jak bardzo zmienia się środowisko rodzinne, w których wychowują się polskie dzieci. Po pierwsze wzrasta liczba rodzin, gdzie rodzice dziecka nie mają ślubu.
Rodziny z dziećmi to połowa rodzin mieszkających na wsiach, z kolei w miastach stanowią one 37 proc.
Od spisu z 2011 roku o ponad 208 tys. zmniejszyła się liczba samotnych rodziców. Obecnie jest ich w Polsce 2,3 mln, co oznacza blisko jedną czwartą rodzin w Polsce. To wciąż bardzo dużo.
Co może się dla wielu wydawać zaskakujące, wzrasta liczba ojców, którzy samodzielnie wychowują swoje dzieci. Podczas spisu powszechnego w 2021 roku odnotowano, że takich mężczyzn w Polsce żyje 385,7 tys. Oznacza to wzrost aż o 17,4 proc. w odniesieniu do roku 2011. To wciąż najmniej liczny typ rodziny w naszym kraju.
Jednocześnie spada liczba samotnych matek. W 2011 r. było ich 2 mln 147,3 tys., a 10 lat później już o 12,2 proc. mniej, czyli 1 mln 908,7 tys.
Blanka Rogowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl