Tak nazywa się 21 tys. Polaków. Dziś imię wywołuje śmiech i drwiny
Młodzi rodzice stoją przed ważnym wyborem, jakim jest imię dla dziecka. Zwykle unikają takich, które wywołują negatywne skojarzenia lub po prostu brzmią prześmiewczo.
1. Zapomniane imię
Ranking najpopularniejszych imion nieustannie ulega zmianie. Te, które jeszcze kilka lat temu biły rekordy popularności, odeszły w zapomnienie, a inne powoli wracają do łask, by powrócić na szczyt.
Niektóre imiona źle nam się jednak kojarzą i z różnych powodów mogą nabierać nieco szyderczego wydźwięku. Bez wątpienia do tego grona zalicza się imię Wacław. Kiedyś było stosunkowo często nadawane chłopcom, a dziś pojawia się sporadycznie.
Według danych GUS pochodzących z rejestru PESEL, imię Wacław nosi 21632 mężczyzn. W ciągu ostatnich dwóch lat nie nazwano tak żadnego chłopca, a w 2021 roku otrzymało je zaledwie dwoje dzieci.
2. Znaczenie imienia Wacław
Imię Wacław ma bogatą historię i głębokie znaczenie. Ma pochodzenie słowiańskie, ale obecna forma w języku polskim to tzw. czechizm. W staropolskim imię brzmiało Więcesław, co oznacza "więcej sławy" lub "większa sława". Składa się z dwóch członów:
- "więce-" oznacza "więcej" lub "większy",
- "-sław" oznacza "sława" lub "chwała".
Można je więc przetłumaczyć jako "ten, który przynosi większą sławę" lub "ten, który jest bardziej sławny". W Polsce imię to zyskało popularność w średniowieczu.
Jednym z najbardziej znanych chrześcijańskich patronów noszących to imię jest św. Wacław, książę Czech, który żył w X wieku. Jest on uważany za męczennika i świętego Kościoła katolickiego. To także patron Czech.
Wacław do ochodzenia imienin ma okazję dwa razy w roku 28 września oraz 13 października. Wśród zdrobnień wymienia się: Wacek, Wacuś, Wacunio, Wacko, Wackuś, Wacenty, Waco, Waculek, Wacusiek i Wacko.
Mówi się, że osoby o imieniu Wacław są postrzegane jako ambitne, skrupulatnie dążą do osiągnięcia swoich celów i pragną zdobyć uznanie w społeczeństwie.
Imię Wacław jest dziś rzadko nadawane dzieciom najpewniej z kilku powodów. Po pierwsze, imię to kojarzy się z poprzednimi pokoleniami i jest często uważane za przestarzałe. Po drugie, zmieniające się trendy kulturowe i modowe wpływają na preferencje w nadawaniu imion, a imiona tradycyjne, takie jak Wacław, tracą na popularności. Wreszcie, globalizacja i wpływ kultur zachodnich sprawiają, że rodzice chętniej sięgają po imiona bardziej uniwersalne i międzynarodowe. Powodu można też szukać w utrwalonych w polskiej kulturze żartach. Zdrobnieniem od imienia Wacław określa się czasem w dowcipach męskie przyrodzenie.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl