Trwa ładowanie...

Zapomniane imię zyskuje coraz większą popularność. Wypiera obcobrzmiącą Angelikę

Avatar placeholder
01.08.2022 09:29
Staropolskie imiona coraz częściej nadawane są dzieciom
Staropolskie imiona coraz częściej nadawane są dzieciom (Getty Images )

Moda na imiona co jakiś czas się zmienia. Jeszcze dobrze pamiętamy tę na nadawnie imion obcobrzmiących takich jak Nicola. Od kilku jednak lat odchodzi się od tego i widoczny jest zwrot ku tradycji. Nadchodzi czas nadawania staropolskich imion. W przedszkolach coraz więcej jest Tadeuszów i Franciszek. Jest jednak jedno żeńskie imię, które wyparło Angelikę. Wiedzie ono prym i do tej pory nie cieszyło się aż taką popularnością.

(Getty Images)

1. Moda na imiona zmienia się co jakiś czas

Nadanie imienia to jeden z ważniejszych obowiązków, jakie spoczywają na młodych rodzicach. Niektórzy wierzą, że imię warunkuje jakość całego przyszłego życia dziecka, dlatego skrupulatnie sprawdzają jego znaczenie i cechy charakterystyczne osób, które je noszą. Często wybieramy imię dla dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Nawet, jeżeli nie znamy płci dziecka, możemy wybrać dwa imiona: jedno, gdy urodzi się syn, drugie w przypadku urodzenia córki. Moda na imiona się zmienia. Dziś chętniej wybierane te staromodne, takie jak nosiły nasze prababcie.

Coraz mniej na porodówkach Brajanów i Andżeli. Częściej spotykamy Franciszków i Helenki. Imiona takie noszą również dzieci celebrytów. Małgorzata Rozenek wraz z Radosławem Majdanem wychowują małego Henia, Helena jest córką Agnieszki Maciąg. Takie samo imię nosi córka Justyny Steczkowskiej, a córka Małgorzaty Sochy nosi imię Zofia. Tak samo zresztą jak córka Agnieszki Sienkiewicz.

Nie tylko celebrytom podoba się powrót do staropolskich imion. Ta tendencja widoczna jest w całej Polsce. Doceniamy naszą kulturę i powracamy do korzeni przez nadanie dzieciom imion po znanych postaciach historycznych i prababciach.

Tradycyjne imiona przechodzą swój renesans. Statystyki nie kłamią, największą popularnością cieszy się żeńskie imię Aniela. Z każdym rokiem coraz więcej dziewczynek nosi to imię. Dane pokazują, że na początku 2022 roku żyło w Polsce aż 39 710 kobiet i dziewcząt o tym imieniu.

Rodzice coraz chętniej nadają to imię swoim córkom. Według statystyk prowadzonych przez gov.pl w 2018 roku 874 dziewczynkom zostało nadane imię Aniela, a przez cały rok 2021 nazwano tak aż 1078 dziewczynek. Anielka może być najbardziej popularnym imieniem najbliższych lat.

2. Aniela – znaczenie imienia

Według statystyk najwięcej Anieli w ubiegłym roku urodziło się w województwie mazowieckim (202 dziewczynki). Następnym województwem, w którym imię to cieszy się ogromną popularnością, jest małopolska, gdzie 137 razy nadano dziecku imię Aniela. W województwie pomorskim nazwano tak 102 urodzone dziewczynki.

Jednak Anielki zamieszkują całą Polskę, moda na nazwanie tak córek widoczna jest też w innych województwach.

Aniela to imię, które wypiera z naszej kultury obcobrzmiącą Angelikę. Oba imiona mają podobne znaczenie. Nawiązują do łacińskiego imienia Angela. Wywodzi się ono od greckiego słowa "posłaniec", czyli ángelos. Według filozofii chrześcijańskiej każde z tych imion ma nawiązywać do biblijnej postaci anioła.

Aniele są numerologicznymi szóstkami. Są więc osobami wrażliwymi i łagodnymi. Na pierwszym miejscu stawiają rodzinę. Budują głębokie i trwałe relacje z ludźmi.

To urodzone dyplomatki. Świetnie odnajdują się w roli negocjatorek. Zawsze są pokojowo nastawione, a negatywne emocje je męczą. Dlatego kobiety o tym imieniu bardzo rzadko wszczynają kłótnie.

Optymistyczne romantyczki, osoby, które wierzą w prawdziwą miłość. Aniela jest wierna i oddana. Lubi otaczać się ludźmi pozytywnie nastawionymi do życia.

Jest materiałem na przyjaciółkę doskonałą. Potrafi słuchać, pomagać, gdy trzeba i reagować w odpowiednim momencie. Aniele uwielbiają pracować z innymi ludźmi. Ich umiejętności miękkie im w tym pomagają.

3. Znane Aniele

Aniela to tradycyjne polskie imię, jednak przez ostatnie dekady prawie o nim zapomnieliśmy. W ostatnich latach swoje dzieci nazwali tak między innymi Robert Janowski, Jolanta Fraszyńska i Natalia Przybysz. Jednak znane Aniele to również:

  • Aniela Gruszecka – pisarka

  • Aniela Chałubińska - geolog i geograf

  • Aniela Kozłowska - botanik, wirusolog, fitopatolog

  • Aniela Tułodziecka - działaczka społeczna, oświatowa

  • Aniela Szycówna - psycholog, pedagog

Aniela to polskie, tradycyjne imię. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nadać je swojej córce.

Małgorzata Banach, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze