Tacy rodzice są lepsi. W wychowywaniu dzieci nie mają sobie równych
Badanie opublikowane niedawno w czasopiśmie "PLOS One" dowodzi, że poczucie humoru rodziców ma spory wpływ na rozwój dzieci. W jego ramach zapytano dorosłych o to, czy w dzieciństwie ich mamom i ojcom zdarzało się żartować i jak podchodzą do tego po latach. Wyniki rzucają nowe światło na rodzicielstwo.
1. Dlaczego warto żartować z dzieckiem?
Z badania wynika, że rodzice, którzy opowiadali dowcipy i lubili żartować, byli przez swoje dzieci traktowani jako lepsi i łatwi w nawiązywaniu kontaktu. To ważne odkrycie w kontekście współczesnego rodzicielstwa, bo dowodzi, że w rozwoju dzieci i ich kontaktach z bliskimi ważne jest nie tylko dawanie dobrego przykładu, ale też humor, który przydaje się na co dzień.
- Badanie obejmuje co prawda niewielką próbę (300 osób - przyp. red.). To jednak dopiero pierwsze z kilku, które przeprowadzamy. W ten sposób chcemy lepiej zrozumieć zarówno sposób, w jaki humor był stosowany z dziećmi, jak i co one z tego wyniosły - powiedział współautor badania, dr Benjamin Levi, profesor pediatrii i nauk humanistycznych w Penn State College of Medicine.
Osoby, które wzięły udział w eksperymencie, a których rodzice wykazywali się poczuciem humoru, zauważyły, że mają z nimi dobre relacje, a także ocenili, że świetnie spisali się w ich wychowaniu.
2. Po co dziecku humor?
Jak zauważają autorzy badania, humor pomaga w kreatywnym rozwiązywaniu problemów oraz pozwala dzieciom łatwiej radzić sobie z rozczarowaniem. Jednocześnie pozwala łagodzić stres, ułatwiając interakcje społeczne.
- Humor tworzy specyficzne połączenie między ludźmi. Dlatego może być bardzo zachęcający dla relacji między dzieckiem a rodzicem - podsumował Levi.
- Czasami humor może być pomocny w rozproszeniu negatywnych nastrojów, które mogą naturalnie pojawiać się i rozwijać w miarę dorastania dzieci - zaznaczyła współautorka badania Anne Libera, profesor nadzwyczajna w Columbia College w Chicago.
3. Żartuj, ale z głową
Z humoru trzeba jednak korzystać umiejętnie. To, jak żartujemy przy dziecku, powinno zależeć nie tylko od sytuacji, ale także od jego wieku, temperamentu czy intencji osoby opowiadającej żart. I najważniejsze: żartowanie nigdy nie powinno się odbywać kosztem samego dziecka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl