Trwa ładowanie...

Sztućce dla niejadka

Avatar placeholder
30.11.2018 09:38
Jeśli niejadek odmawia posiłku, rodzic musi stawić czoła nie lada wyzwaniu
Jeśli niejadek odmawia posiłku, rodzic musi stawić czoła nie lada wyzwaniu (iStock/asiandelight)

Wielu rodziców musi zmierzyć się z problemem, jaki stanowi mały niejadek. Usilne prośby zwykle nie skutkują, a wmuszanie jedzenia może spowodować, że dziecko zniechęci się do niego jeszcze bardziej. Najskuteczniejsze mogą okazać się subtelniejsze metody, takie jak atrakcyjne podanie dania lub wymiana nielubianych produktów na zamienniki o podobnych właściwościach odżywczych. Prezentujemy kilka wskazówek dotyczących karmienia, a także oryginalne sztućce dla dzieci, które mogą zachęcić malucha do współpracy.

spis treści

1. Jakie sztućce wybrać dla dziecka?

Jeśli wydaje nam się, że specjalne sztućce dla malucha nie są konieczne, z pewnością zmienimy zdanie, gdy będziemy mieli do czynienia z niejadkiem. Wtedy najprawdopodobniej wykażemy gotowość do sięgnięcia po wszelkie dostępne metody, które przekonają dziecko do jedzenia. Co więcej, zestawy dziecięce tworzone są również z myślą o maluchach uczących się samodzielnego jedzenia – najlepiej zacząć od sztućców lekkich i poręcznych, które łatwo będzie obsłużyć.

Gdy chcemy zaopatrzyć się w sztućce, które uatrakcyjnią niejadkowi posiłki, w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na kilka cech tych akcesoriów. Tworzywo powinno być najwyższej jakości, a uchwyt wygodny i dopasowany do małej dłoni. Warto też zwrócić uwagę na sugestię producenta odnośnie wieku dzieci, dla których przeznaczony jest dany produkt. Ostatnią, ale nie mniej ważną cechą, jest wygląd. Sam fakt posiadania własnych sztućców może pozytywnie wpłynąć na niejadka i zachęcić go do jedzenia, ale warto wybrać akcesoria z kolorowymi obrazkami z ulubionych bajek naszego dziecka, np. z Kubusiem Puchatkiem.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

2. Bezpieczne sztućce dla dzieci

Odpowiednie dla dziecka sztućce i naczynia powinny być bezpieczne i wygodne. Gdy do tego mają one bajkową kolorystykę i przykuwające wzrok zdobienia, łatwiej sprawić, żeby posiłek stał się dla malucha świetną zabawą. Jakie sztućce będą najbezpieczniejsze? Wiele zależy od wieku dziecka i tego, czy dokuczają mu jakieś alergie.

Atrakcyjnie podane jedzenie i kolorowa zastawa powinny zachęcić niejadka do posiłku
Atrakcyjnie podane jedzenie i kolorowa zastawa powinny zachęcić niejadka do posiłku (iStock/Upyanose)

Dla najmłodszych dzieci idealne będą nieduże sztućce z silikonowym uchwytem, które wygodnie trzyma się w dłoni, a przy tym są lekkie. Powinny być wykonane z tworzyw sztucznych, które nie zawierają szkodliwego związku znanego jako BPA, czyli bisfenolu A. Jeśli decydujemy się na sztućce metalowe, upewnijmy się, że nasz niejadek nie ma alergii na nikiel bądź inne metale. Trwałe będą sztućce wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej.

Sztućce produkowane z myślą o dzieciach różnią się od tych dla dorosłych nie tylko rozmiarem, ale też kształtem. Poszczególne elementy zastawy dziecięcej często wyróżniają się zaokrąglonymi krawędziami i końcówkami, które zapewniają bezpieczeństwo i ergonomię.

3. Nie tylko sztućce – sposoby na niejadka

Atrakcyjne sztućce dla dziecka mogą wpłynąć na urozmaicenie każdego posiłku. Warto wykorzystać motywy obecne na widelcach i łyżkach (np. bohaterów bajki "Gdzie jest Nemo") do ożywienia śniadania czy obiadu. Możemy snuć opowieści, nawiązywać do ulubionych postaci dziecka, a przy tym odnosić to wszystko do jedzenia. Jeśli posiłek stanie się przygodą, może przezwyciężymy niechęć do posiłków naszego niejadka.

Pamiętajmy, żeby nie zmuszać dziecka do jedzenia. Oporny niejadek i częste trudności przy posiłkach mogą być frustrujące, jednak podnoszenie głosu, szantaż, wciskanie jedzenia na siłę czy nieprzyjemna atmosfera nie poprawią sytuacji. Zastanówmy się, jaka jest przyczyna braku apetytu u malucha. Może on mieć podłoże zdrowotne, takie jak alergie, infekcje, zaparcia czy zła dieta (niestety nadmiar słodyczy w ramach przekąsek ma wiele negatywnych skutków). Warto wyznaczyć stałe godziny posiłków, dzieci powinny jeść niewielkie porcje pięć razy dziennie. Starajmy się od samego początku wprowadzać do jadłospisu urozmaicone produkty. Jeśli dziecko przyzwyczai się do kilku dań, a w najgorszym przypadku do jednego, później będzie chciało jeść ciągle to samo.

Zwycięstwo nad niechęcią dziecka do jedzenia może wymagać zmiany nastawienia zarówno niejadka, jak i rodzica. Kolorowe sztućce, kreatywnie podany posiłek, spokojna atmosfera czy wyłączony telewizor to kilka trików na początek. Czasem konieczne może się okazać wypróbowanie wielu różnych metod, zanim uda nam się znaleźć tę najskuteczniejszą. Jeśli nasze starania przyniosą rezultaty, dziecko wyrobi sobie odpowiednie nawyki żywieniowe

Polecane dla Ciebie