Trwa ładowanie...

Szopka Bożonarodzeniowa w Europie

Szopka Bożonarodzeniowa w Europie
Szopka Bożonarodzeniowa w Europie

Szopka Bożonarodzeniowa sięga swoimi początkami XIII wieku i związana jest ze św. Franciszkiem, który sam siebie nazwał "wesołkiem bożym". Zasłynął on jako piewca natury i radości życia, czym zaskarbił sobie wielką sympatię u kolejnych pokoleń. Jego szopka została po raz pierwszy zbudowana w 1223 roku w grocie koło Greccio. I właśnie z zakonem franciszkańskim związany jest rozwój szopek na świecie. To oni pielęgnowali tradycję przedstawiania Świętej Rodziny w postaci figurek, czy też żywych osób, odgrywających sceny z narodzenia Jezusa.

1. Najpiękniejsze szopki

Do najbardziej rozpowszechnionych miejsc powstawania szopek zalicza się Włochy, a zwłaszcza Rzym, Genuę, Sycylię i Neapol. Najsławniejsza szopka rzymska znajduje się na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Natomiast najdłuższa szopka we Włoszech jest w Predappio. Ma ona 10 m długości i znajduje się w 12 grotach.

Do najpopularniejszych należy szopka neapolitańska, która przedstawia postaci wyrzeźbione w drewnie i ubrane w prawdziwe szaty z materiału. W mieście tym działa także Stowarzyszenie Przyjaciół Szopki.

To we Włoszech znajdują się szopki ruchome, by wspomnieć tutaj tylko o szopce weneckiej. Jest ona długa na 18 m i głęboka na 5 m. Składa się z ogromnej ilości postaci, bo aż 200. Nawiązuje ona do dawnej tradycji XVI-wiecznego teatru włoskiego. Widzowie przenoszą się do Wenecji i zwiedzając ją mogą jednocześnie podziwiać bogactwo ubiorów jej mieszkańców.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Na uwagę zasługują również szopki francuskie, wśród których najpopularniejsza jest szopka prowansalska. Należy ona do jednych z największych na świecie szopek animowanych. Ma 16 m długości i 5 m szerokości. Ukazuje codzienne życie prowansalskie, w którym umieszczona zostaje Święta Rodzina. Możemy dokładnie obejrzeć ubiór mieszkańców, ich domostwa, ulice i oczywiście właściwe dla Prowansji pola lawendowe. Wystawiono ją pierwszy raz w 1985 roku w Paryżu. W 1999 zawitała do Krakowa - stolicy polskich szopek.

Zainteresowani bogactwem szopek w różnych państwach mogą odwiedzić Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej w Starej Wsi koło Brzozowa (woj. podkarpackie), gdzie znajduje się zbiór ponad stu szopek z wszystkich kontynentów. Najstarsze z nich mają już ponad sto lat.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze