Szopka Bożonarodzeniowa w Europie

Szopka Bożonarodzeniowa sięga swoimi początkami XIII wieku i związana jest ze św. Franciszkiem, który sam siebie nazwał "wesołkiem bożym". Zasłynął on jako piewca natury i radości życia, czym zaskarbił sobie wielką sympatię u kolejnych pokoleń. Jego szopka została po raz pierwszy zbudowana w 1223 roku w grocie koło Greccio. I właśnie z zakonem franciszkańskim związany jest rozwój szopek na świecie. To oni pielęgnowali tradycję przedstawiania Świętej Rodziny w postaci figurek, czy też żywych osób, odgrywających sceny z narodzenia Jezusa.

Polecane wideo:

Najpiękniejsze szopki

Do najbardziej rozpowszechnionych miejsc powstawania szopek zalicza się Włochy, a zwłaszcza Rzym, Genuę, Sycylię i Neapol. Najsławniejsza szopka rzymska znajduje się na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Natomiast najdłuższa szopka we Włoszech jest w Predappio. Ma ona 10 m długości i znajduje się w 12 grotach.

Do najpopularniejszych należy szopka neapolitańska, która przedstawia postaci wyrzeźbione w drewnie i ubrane w prawdziwe szaty z materiału. W mieście tym działa także Stowarzyszenie Przyjaciół Szopki.

To we Włoszech znajdują się szopki ruchome, by wspomnieć tutaj tylko o szopce weneckiej. Jest ona długa na 18 m i głęboka na 5 m. Składa się z ogromnej ilości postaci, bo aż 200. Nawiązuje ona do dawnej tradycji XVI-wiecznego teatru włoskiego. Widzowie przenoszą się do Wenecji i zwiedzając ją mogą jednocześnie podziwiać bogactwo ubiorów jej mieszkańców.

Na uwagę zasługują również szopki francuskie, wśród których najpopularniejsza jest szopka prowansalska. Należy ona do jednych z największych na świecie szopek animowanych. Ma 16 m długości i 5 m szerokości. Ukazuje codzienne życie prowansalskie, w którym umieszczona zostaje Święta Rodzina. Możemy dokładnie obejrzeć ubiór mieszkańców, ich domostwa, ulice i oczywiście właściwe dla Prowansji pola lawendowe. Wystawiono ją pierwszy raz w 1985 roku w Paryżu. W 1999 zawitała do Krakowa - stolicy polskich szopek.

Zainteresowani bogactwem szopek w różnych państwach mogą odwiedzić Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej w Starej Wsi koło Brzozowa (woj. podkarpackie), gdzie znajduje się zbiór ponad stu szopek z wszystkich kontynentów. Najstarsze z nich mają już ponad sto lat.

Małgorzata Żmudzka-Kosała, ponad rok temu

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Kultura
Kultura

Projekt Bajkowa drużyna

Projekt Bajkowa drużyna

"Bajkowa drużyna" to multimedialny projekt dla dzieci. Do pięknie wydanej, kolorowej książki dołączona jest płyta.

Kultura

Dziadkowie

Dziadkowie

O tym, że Dzień Babci i Dziadka już za progiem przypominają kalendarze, media, szkoły i przedszkola. Na pewno nie zapomnimy o energicznych Dziadkach naszych pociech.

Kultura

Znak zodiaku Panna

Znak zodiaku Panna

Panny są bardzo bystre, mądre i racjonalne. Większość ich poczynań poprzedzona jest wieloma przemyśleniami i próbą racjonalnego podejścia do sprawy. Panna zawsze wszystko dokładnie analizuje, a gdy jest w centrum jakichś wydarzeń, mało co ucieka jej...