Szopka krakowska

Nie byłoby szopki krakowskiej, gdyby nie murarze. To oni zapoczątkowali zwyczaj chodzenia z szopką po domach, by zarobić co nieco w okresie, kiedy o prace budowlane było trudno. To właśnie budowniczy z przedmieść miasta Kraków - z Krowodrzy, Zwierzyńca, Czarnej Wsi - wykonywali małe szopki o nieruchomych figurkach przeznaczone na sprzedaż i duże, które były przenośnymi teatrzykami. Służyły one do odgrywania przedstawień kukiełkowych. To właśnie jasełka wykonywane po kościołach stały się inspiracją dla twórców szopki. Najstarsze figurki z przedstawień jasełkowych wywodzą się z XIV wieku. Znajdują się one w kościele św. Andrzeja.

Polecane wideo:

Konkurs szopek w Krakowie

Szopka krakowska wywodzi swój rodowód z II połowy XIX wieku. Cechuje się ona występowaniem budowli krakowskich, zwłaszcza kościołów. Szczególnie często ukazuje się w szopce krakowskiej fronton Bazyliki Mariackiej oraz wieże i kopuły katedry na Wawelu. Budowle są smukłe, z silnie zarysowanymi wieżami. Ich wielkość jest różna, znajdują się tutaj zarówno małe budowle o wysokości kilkunastu centymetrów, jak i te mierzące jeden metr.

Wielką atrakcją turystyczną Krakowa jest konkurs szopek, organizowany nieprzerwanie od 1945 roku. Aby zobaczyć twórców krakowskiej szopki, należy wybrać się w pierwszy czwartek grudnia na Rynek Główny. Tam pod pomnikiem Adama Mickiewicza gromadzą się twórcy i prezentują swoje dzieła. Często sporządzanie szopki trwa cały rok, od konkursu do konkursu.

A jest co podziwiać, ich twórcy stosują bowiem różnorodny materiał i formy plastyczne. Dużą rolę odgrywa także oświetlenie oraz animacja postaci pojawiających się w szopkach. Rozpiętość wieku uczestników konkursu jest bardzo duża, od małych dzieci po osoby w podeszłym wieku. Po rozstrzygnięciu konkursu szopki można oglądać w Muzeum Historycznym w Krzysztoforach. Ono też skupuje te najpiękniejsze szopki, by prezentować je na różnych przeglądach i pokazach międzynarodowych.

Popularność konkursu i ilość zwiedzających ekspozycje świadczą o tym, że tradycja szopki bożonarodzeniowej nie ginie.

Szopka krakowska łączy różne pokolenia w przekazie tradycji i pozwala na nowo zobaczyć piękno krakowskiej starówki. Daje też różnym grupom społecznym szansę na zaakcentowanie swojego miejsca w tworzeniu narodowej sztuki. Szopki są tworzone przez dzieci niepełnosprawne, pensjonariuszy domów pomocy społecznej i naukowców. Każda z tych grup wnosi inny przekaz do sztuki i jest niezmiernie potrzebna.

Małgorzata Żmudzka-Kosała, ponad rok temu

Kultura

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Kultura
Kultura

Książka "Bystrzaki"

Książka "Bystrzaki"

Szukasz inspiracji do zabaw ze swoim dzieckiem? Chciałabyś mu zaproponować coś ciekawego i jednocześnie rozwijającego kreatywność? Poszukaj podpowiedzi w książce „Bystrzaki" C.J. Simister.

Kultura

Zabawa w ciąży

Zabawa w ciąży

Jeśli tylko ciąża przebiega prawidłowo i dobrze się czujesz, nie ma przeciwwskazań, aby ten dzień spędzić z przyjaciółmi czy na balu sylwestrowym.

Kultura

Jak często czytamy dzieciom?

Ośrodek Ewaluacji przeprowadził badania na temat tego, ile czasu rodzice poświęcają na czytanie dzieciom. Większość Polaków przeznacza na to około 10 minut dziennie. Aż 67 proc. osób żyjących w modelu 2+1 czyta dzieciom codziennie, od samego ich urodzenia....

Kultura

Myszka Norka

Myszka Norka

Kino Myszki Norki zaprasza dzieci na bezpłatne pokazy filmów dla najmłodszych.

Kultura

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

Nauka ekologii z Ulicą Sezamkową

"Kochaj Ziemię" to jeden z odcinków specjalnych Ulicy Sezamkowej. Dzieci mogą wiele dowiedzieć się na temat ekologii z odcinka "Zielono mi". Kanał MiniMini+ cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci.

Kultura

Drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia

Wydawnictwo Drzewko Szczęścia przedstawia zbór najpiękniejszych bajek.

Kultura

Kurczaki Luzaki

Kurczaki Luzaki

Książki z serii "Kurczaki Luzaki" obfitują w ciekawe historie. Wiele dzieci lubi elementy science-fiction, stąd duże zainteresowanie książką pt.: "Kosmiczne jajo". Dzieci mogą identyfikować się z postaciami z serii o Kurczakach Luzakach. Kolejna książka...