Trwa ładowanie...

"Szewczyk Dratewka". Baśń nie tylko dla dzieci

"Szewczyk Dratewka" to baśń, której autorką jest Janina Porazińska. Utwór opiera się na ludowych podaniach. Po raz pierwszy opublikowano go w latach 60. XX wieku. Dziś stanowi jedno z częściej opowiadanych dzieciom opowiadań, które doczekało się wielu interpretacji.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

spis treści

1. "Szewczyk Dratewka" - streszczenie

"Szewczyk Dratewka" to utwór dobrze znany najmłodszym. Jej bohaterem jest młody i ubogi szewc, który tułał się po świecie i naprawiał zepsute buty. Miał bardzo dobre serce. Pomagał każdemu, kto potrzebował pomocy, np. mrówkom, kiedy niedźwiedź rozkopał ich mrowisko albo kaczkom, rzucając im kawałki chleba. Stworzenia, którym pomógł szewc, obiecały, że kiedy on znajdzie się w potrzebie, będą do jego dyspozycji.

"Dziewczynka z zapałkami" - baśń, którą znają wszyscy
"Dziewczynka z zapałkami" - baśń, którą znają wszyscy

"Dziewczynka z zapałkami" to jeden z najbardziej wzruszających utworów literackich. Dostarcza całej gamy...

przeczytaj artykuł

W czasie swojej wędrówki Szewczyk napotkał na swojej drodze zamek, w którym mieszała zła czarownica. Dowiedział się, że więzi ona piękną dziewczynę. Wielu już próbowało ją uwolnić, ale bezskutecznie. Dratewka postanowił spróbować pomóc.

Zapukał do wrót zamku i zażądał, by czarownica uwolniła dziewczynę. Kobieta się zgodziła, ale pod warunkiem, że Szewczyk wykona dwa zadania, które mu zleci i rozwiąże jedną zagadkę. Jeśli mu się nie uda, straci głowę. Szewczyk się zgodził.

8 sposobów na pokonanie wiosennej alergii
8 sposobów na pokonanie wiosennej alergii [10 zdjęć]

Jeżeli jesteś jednym z 15 milionów Polaków cierpiących na alergię, wiesz, jak może być kłopotliwa. Wiosna...

zobacz galerię

W pierwszej kolejności chłopak miał rozdzielić mak od piasku, co musiał zrobić do rana. Był załamany, bo wiedział, że sam tego nie zrobi. Wtedy z pomocą przyszły mu mrówki. Zadanie zostało wykonane.

Kolejnym zadaniem było odnalezienie w stawie kluczyka. I tu dratewka uzyskał pomoc. Zadanie pomogły mu wykonać kaczki, które kiedyś nakarmił.

"Chłopi" - streszczenie szczegółowe tomu I
"Chłopi" - streszczenie szczegółowe tomu I

Wśród lekur w szkole średniej są "Chłopi" Władysława Reymonta. Streszczenie tej powieści może okazać...

przeczytaj artykuł

W ostatnim zadaniu czarownica zaprowadziła szewczyka do komnaty, w której siedziało dziewięć panien. Miały zasłonięte głowy i były tak samo ubrane. Chłopak miał wskazać tę, która jest więzioną panną. Zagdkę pomogły mu rozwiązać pszczoły, które wleciały przez okno i krążyły wokół właściwej dziewczyny, a którym kiedyś Dratewka pomógł uprzątnąć ul.

Szewczyk Dratewka wykonał wszystkie zadania. Czarownica zamieniła się w ptaka i odleciała. Uratowana panna przyjęła oświadczyny. Para pobrała się i zamieszkała w zamku.

Lista lektur na rok szkolny 2020/2021 dla klas 1-3
Lista lektur na rok szkolny 2020/2021 dla klas 1-3

Rok szkolny 2020/2021 nie należy do najłatwiejszych. Pandemia mocno daje się we znaki nie tylko dorosłym,...

przeczytaj artykuł

2. "Szewczyk Dratewka" jako baśń ludowa

Janina Porazińska w swoim utworze nawiązuje do ludowych opowiadań oralnych (mówionych, opowiadanych). To ona jednak nadała Szewczykowi imię, bo wcześniej pozostawał bezimienny.

Bohater baśniPorazińskiej jest odważny, zawsze chętny do pomocy i dobry. Sam jest biedny, ale chętnie dzieli się z innymi. Nie waha się, by pomóc uwięzionej przez złą czarownicę pannie.

"Śpiąca królewna" - streszczenie bajki Ch. Perraulta
"Śpiąca królewna" - streszczenie bajki Ch. Perraulta

Śpiąca królewna to bajkowa postać znana chyba wszystkim. Jest bohaterką baśni Charles’a Perraulta oraz...

przeczytaj artykuł

Mimo, że utwór Porazińskiej został wydany dopiero w latach 60. XX wieku, to jego nieco inna wersja była już szerzej znana. O baśni pisał m.in. Oskar Kolberg w dwóch tomach swojego dzieła "Lud": w tomie "Lubelskie" i w tomie "Krakowskie".

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.