Trwa ładowanie...

Szczepią dzieci przeciwko COVID-19. Na razie to tylko badania

 Ewa Rycerz
18.02.2021 17:26
W Wielkiej Brytanii ruszyły testowe szczepienia dzieci i młodzieży
W Wielkiej Brytanii ruszyły testowe szczepienia dzieci i młodzieży (gettyimages.com)

Czy szczepionka firmy AstraZeneca jest skuteczna także u dzieci? Odpowiedź na to pytanie mają dać testy, które trwają w Wielkiej Brytanii. Bierze w nich udział 300 uczestników w wieku od 6 do 17 lat.

spis treści

1. Badania nad szczepionką

Preparat przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 firmy AstraZeneca został dopuszczony do stosowania w całej Unii Europejskiej, jednak szczepione nim mogą być jedynie osoby dorosłe. Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie, którzy współtworzyli szczepionkę, prowadzą badania na grupie dzieci. Chcą w ten sposób sprawdzić, czy jej podanie wywoła odpowiedź immunologiczną organizmu.

Choć na pełne wyniki badań przyjdzie nam jeszcze poczekać, naukowcy już sugerują, że w przypadku uzyskania zadowalającej skuteczności szczepionki, otworzą one drogę do szczepienia dzieci. Podkreślają, że podanie najmłodszym szczepionki jest ważne ze względu na zdrowie populacyjne, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że w większości przypadków zakażenie u dzieci przebiega łagodnie.

2. Motywacje dzieci

Stacja ITV News z Wielkiej Brytanii zapytała nastolatków, którzy zgłosili się do udziału w próbach szczepionki AstraZeneca o ich motywacje.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

16-letnia Meara w testach widzi przede wszystkim poprawę życia swojego i swoich najbliższych. Dziewczyna o możliwości udziału w badaniu dowiedziała się w mediach społecznościowych i natychmiast zdecydowała, że chce do niego przystąpić.

"Jestem naprawdę szczęśliwa, że mogę przyjąć szczepionkę" - mówi Meara. A jej mama dodaje: "Córka przez całą pandemię szukała sposobu, dzięki któremu mogłaby pomóc w poprawie losów ludzkości. Jestem z niej bardzo dumna.

Podobną motywację miała 16-letnia Tilda, która o możliwości przyjęcia szczepionki na COVID-19 usłyszała w radiu.

"Pomyślałam wtedy, że jeśli mogę coś zrobić, by pomóc innym, to dlaczego mam tego nie zrobić? - wspomina nastolatka.

Z kolei 12-letnia Sylvia zaangażowała się w badanie ze względu na swojego tatę, który brał udział w testach szczepionki na dorosłych.

"Chciałabym pozbyć się tego wirusa i szybciej wrócić do normalnego życia” - mówi dziewczyna.

3. Badania na dzieciach. Eksperci komentują

Eksperci z Uniwersytetu w Oxfordzie zaznaczają, że opracowanie szczepionki dla dzieci jest ważne mimo że przechodzą one zakażenie koronawirusem zazwyczaj łagodnie. Korzyści w takim przypadku rozpatrywane są populacyjnie.

"Większość dzieci jest stosunkowo odporna na SARS-CoV-2 i jest mało prawdopodobne, by przeszła infekcję ciężko. Ważne jest jednak, by ustalić odpowiedź immunologiczną na szczepionkę zarówno u najmłodszych dzieci, jak i u młodzieży, ponieważ daje to szerszy obraz skuteczności preparatu" - wyjaśnia prof. Andrew Pollard, który koordynuje projekt badawczy.

"Te badania rozszerzą naszą wiedzę na temat zapobiegania zakażeniom koronawirusem na młodsze grupy wiekowe" - dodaje.

Pierwsze szczepienia już się odbyły. Zgodnie z założeniem 240 uczestników ma przyjąć preparat firmy AstraZeneca, a reszta - szczepionkę przeciwko zapaleniu opon mózgowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze