Syn policjanta pilnie potrzebuje krwi. Ma zaledwie 4 lata
Takie apele chwytają za serce i mobilizują Polaków do oddawania krwi. Tym razem w potrzebie jest zaledwie 4-letni Kacper, u którego stwierdzono chorobę nowotworową. Narodowe Centrum Krwi bez przerwy poszukuje krwiodawców, aby zapewnić krew potrzebującym. Niestety, często brakuje jej dla chorych osób. Tak jest w tym przypadku.
1. Chory 4-latek potrzebuje krwi
Komenda Stołeczna Policji zaapelowała do wszystkich o pomoc. W potrzebie jest syn młodszego aspiranta z komisariatu w Bemowie Andrzeja Koszałki. Kacper ma zaledwie 4 lata, a przed nim już niezwykle trudna walka.
Chłopiec ma stwierdzoną chorobę nowotworową. W tej chwili do leczenia pilnie potrzebuje krwi. Szczegóły przedstawia KSP na Facebooku.
"Mały pacjent to 4-letni Kacper Koszałka, Centrum Zdrowia Dziecka, aleja Dzieci Polskich 20 w Warszawie, Oddział Onkologii. Krew można oddać codziennie od poniedziałku do piątku (poza czwartkiem) w godzinach 7.30-13.00" - czytamy.
W komentarzach pojawiła się także informacja, że w niedzielę 24 października zostanie zorganizowana akcja stacjonarna. Krew będzie można oddawać w Warszawie przy ul. Gdańskiej 6A zaraz obok kościoła.
Oddawać można każdą grupę krwi. Pamiętać bowiem należy, że potrzebujących jest znacznie więcej. Dzięki tego typu akcjom można dotrzeć do tych, którzy rzadko korzystają z krwiodawstwa.
2. Kto może oddawać krew? Jak wygląda ten proces?
Może to zrobić każda osoba od 18 do 65 roku, która waży co najmniej 50 kilogramów. Pamiętać należy, że trzeba spełniać niezbędne wymagania zdrowotne, aby pobranie krwi nie wywołało negatywnych skutków dla dawcy lub przyszłego biorcy.
Nie należy się obawiać pobrania krwi, bo oddaje się jej zaledwie 450 ml. Samo pobranie trwa od 5 do 8 minut, ale ze wszystkimi formalnościami może to zająć nawet do 60 minut.
Pamiętaj także, że przed pobraniem krwi wykonywane są następujące badania:
- poziom hemoglobiny,
- test kiłowy,
- antygen HBs, DNA-HBV, przeciwciała anty-HCV, RNA HCV, przeciwciała anty-HIV oraz RNA HIV,
- grupę krwi układu ABO,
- grupę krwi układu Rh, a przy kolejnych donacjach również inne układy grupowe,
- przeciwciała.
Jeżeli nie znasz swojej grupy krwi, to nie masz powodów do zmartwień, bo to nie jest warunek konieczny. Nie ma także powodów do obaw o własne zdrowie, bo krwiodawstwo jest w pełni bezpiecznym procesem. Każdy dawca ma zapewniony jednorazowy sprzęt.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl