Trwa ładowanie...

Świadomy rodzic, szczęśliwe dziecko: jak kanapki, to tylko z naturalnymi składnikami!

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 07.06.2018 16:00
Świadomy rodzic, szczęśliwe dziecko: jak kanapki, to tylko z naturalnymi składnikami!
Świadomy rodzic, szczęśliwe dziecko: jak kanapki, to tylko z naturalnymi składnikami!

Przygotowywanie kanapek to najpopularniejszy, obok płatków śniadaniowych, sposób na codzienne śniadanie dla dzieci. Co zrobić, aby kanapki były lubiane i chętnie zjadane przez nasze dzieci? Jak przygotować kolorową i nienudną kanapkę? Zobacz, jak sprawić, aby codzienne śniadanie lub kolacja zamieniły się w wyczekiwany przez Twoje dziecko moment dnia.

1. Codzienne kanapki dla dzieci-co powinny zawierać?

Problemem w komponowaniu kanapek jest zwykle fakt, że rodzicom w porannym pośpiechu lub po całym dniu pracy brakuje zarówno czasu jak i pomysłów. W rezultacie na kanapkach znajdują się często przypadkowe produkty lub, co gorsza, ulegamy namowom naszych dzieci i dostają one kanapki posmarowane słodkim dżemem lub kremem czekoladowym. Kanapka dla dzieci powinna być skomponowana według określonych zasad pozwalających zachować równowagę między ilością białka, węglowodanów i tłuszczy.

Wszystkie wymienione makroskładniki mają znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Białko odpowiada za budowę mięśni, pełni rolę enzymów, niezbędnych do zachodzenia wielu procesów w organizmie. Węglowodany są podstawowym źródłem energii w organizmie. Regulują metabolizm tłuszczów, co oznacza, że w przypadku ich niedoboru tłuszcze nie są prawidłowo spalane. Tłuszcze z kolei są potrzebne do tworzenia tkanki nerwowej, błon komórkowych oraz układu hormonalnego. Istnieje też pula ważnych witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach - A, D, E i K - komentuje Anna Matusik, dietetyk i trener personalny. Oto kilka wskazówek, jak przygotować dobre kanapki dla dzieci.

2. Chleb, czy bułka?

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

Pieczywo służące do przygotowania kanapek dla dzieci powinno być wypiekane z wysokiej jakości składników. Unikajmy kupowania go w supermarketach, ponieważ zazwyczaj jest przygotowywane z ciasta mrożonego i zawiera polepszacze. Dużo lepszym wyborem będzie sprawdzona piekarnia, w której znajdziemy chleb razowy lub żytni na zakwasie.

Do przygotowywania kanapek można wykorzystać również pełnoziarniste bułki oraz grahamki. Takie pieczywo zawiera węglowodany złożone, które wolniej się uwalniają i dłużej zapewniają uczucie sytości. Bułki pszenne powinny pojawiać się w diecie naszych dzieci zdecydowanie rzadziej niż ciemne pieczywo.

3. Czym posmarować kanapkę?

Zwykle kanapki dla dzieci smarowane są masłem. W roli smarowidła możemy jednak zastosować również inne produkty. Do kanapek dla dzieci nie poleca się majonezu i sosów, które oprócz wysokiej kaloryczności nie zawierają potrzebnych dla prawidłowego rozwoju dziecka wartości odżywczych. Bardzo dobrą alternatywą dla masła mogą być kremowe serki Hochland w trójkątach lub bloczkach produkowane z najwyższej jakości składników naturalnych: dojrzewającego sera żółtego, mleka, masła. Występują one w różnych wariantach smakowych, co pozwala stworzyć za każdym razem inne, zaskakujące dzieci kanapki.

Dodatkowym atutem kremowych serków Hochland jest fakt, że zawierają one potrzebne do właściwego rozwoju dzieci białko i wapń, które podnoszą wartość odżywczą przygotowanej kanapki. Smaczna kanapka z kremowym serkiem topionym to bardzo dobry sposób na zwiększenie podaży wapnia w diecie dziecka. Odpowiednia ilość wapnia to właściwa mineralizacja kości i zębów, co w fazie wzrostu organizmu ma ogromne znaczenie - potwierdza dietetyk Anna Matusik.

4. Jakie dodatki urozmaicą kanapkę?

To przede wszystkim produkty, które stanowią główne składniki kanapki i zapewniają obecność odpowiedniej ilości białka, wapnia, węglowodanów, błonnika, witamin i składników mineralnych. Należą do nich wędlina, jajko, ser, sałata, szczypiorek, pomidor, ogórek, kolorowa papryka, rzodkiewka, prażone pestki słonecznika lub dyni stosowane jako dodatek urozmaicający smak kanapek. Szczególnie lubianym przez dzieci składnikiem kanapek jest kremowy serek Hochland w plasterkach, który nawet najmłodsze dzieci mogą samodzielnie rozpakować i przygotować ulubioną kanapkę bez konieczności krojenia. Serki kremowe Hochland w plasterkach są ponadto dostępne w różnych smakach, dzięki czemu zaspokoją każdy gust. Ze względu na ich delikatną konsystencję oraz naturalne składniki mogą być jedzone zarówno na śniadanie, jak i stanowić podstawę różnorodnych kanapek na kolację.

5. Czy wygląd kanapki ma znaczenie?

Sposobem na zachęcenie najmłodszych do jedzenia odpowiednio skomponowanych i pożywnych kanapek jest zaangażowanie ich w przygotowywania. Delikatna i miękka konsystencja serków kremowych Hochland jest bardzo lubiana przez dzieci w wieku przedszkolnym. Mogą same, pod okiem rodziców, przygotować sobie kanapkę z serkiem Hochland i dowolnie ją udekorować. To proste i wygodne rozwiązanie przynosi dzieciom wiele radości.

Trójkąciki serka kremowego Hochland mogą posłużyć np. do stworzenia podstawy łódki, w którą dziecko może wbić żagiel wykonany z czerwonej papryki albo ogórka. Jeśli przygotuje więcej takich kanapek, może mieć całą flotę i bawić się z rodzeństwem w bitwę morską. Plasterki serka kremowego Hochland to doskonała baza do tworzenia za pomocą kolorowych dodatków kanapek przedstawiających zwierzątka-psa, kota, krówkę, ptaszka.

W okresie świąt Bożego Narodzenia lub Świąt Wielkanocnych możemy zachęcić dziecko do dekorowania kanapek zajączkami z serka, gwiazdkami lub wycinaniem kształtu choinki. Co ważne, im większej kreatywności wymaga stworzenie kanapki, tym więcej dodatków, np. warzyw dziecko może dołączyć do kanapki, a następnie zjeść je ze smakiem, nawet jeśli na zjedzenie tych samych warzyw w innej postaci nie udało nam się go namówić. Plasterki kremowego serka Hochland można także zwijać razem z plasterkami szynki oraz warzyw w ruloniki, które mogą stanowić pyszną przekąskę w ciągu dnia.

Warto nakłaniać dziecko do przygotowywania jedzenia i stwarzać mu możliwości do rozwijania wyobraźni na każdym polu, ponieważ uczymy go w ten sposób samodzielności. Jedynym ograniczeniem jest tutaj wyobraźnia naszego dziecka.

Informacja prasowa

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze