Ściskarka do terapii sensorycznej i terapeutyczny domek. Te urządzenia pomogą chorym na autyzm

Ściskarka do terapii sensorycznej i terapeutyczny domek to innowacyjne urządzenia dla dzieci z autyzmem, które zaprojektowali studenci z Politechniki Białostockiej.

Już dzisiaj wiadomo, że okażą się one bardzo pomocne w terapii. Dzięki nim chorzy będą mogli poznawać i doświadczać świat wieloma zmysłami. To wszystko ma przyczynić się do poprawy ich codziennego funkcjonowania w społeczeństwie.

Polecane wideo:

Sukces studenów z BiomCyberMedic

Oba innowacyjne projekty stworzyli studenci z koła naukowego BiomCyberMedic. Istnieje ono od końca 2013 roku i zrzesza studentów wydziału mechanicznego Politechniki Białostockiej. Młodzi naukowcy pod opieką dr hab. inż. Jolanty Pauk interesują się przede wszystkim biocybernetyką, inżynierią biomedyczną oraz biomechaniką.

Prace nad stworzeniem urządzeń pomocnych w terapii autyzmu trwały ponad dwa lata. Projekty wsparte były wiedzą merytoryczną specjalistów, jak również obserwacją chorych dzieci. Wszystko po to, by dokładnie poznać potrzeby dzieci z autyzmem i na tej podstawie stworzyć potrzebne im narzędzia.

Studenci Politechniki Białostockiej opracowali urządzenia we współpracy z Ośrodkiem Szkolno-Terapeutyczno-Opiekuńczym dla Dzieci i Młodzieży z Cechami Autyzmu w Białymstoku (OSTO). Podpisano już umowę z białostockim oddziałem Krajowego Towarzystwa Autyzmu na stworzenie dwóch prototypów urządzeń.

Ściskarka do terapii sensorycznej

Poduszki do terapii czucia głębokiego pomagają się uspokoić, a ponadto stanowią doskonałą terapię dla pacjentów z zaburzeniami odbioru i przetwarzania bodźców sensorycznych.

Urządzenie ma pomóc choćby w regulacji siły uścisku drugiej osoby. Chorzy z autyzmem często zbyt mocno kogoś przytulają lub nagle ściskają drugą osobę. Stanowi to źródło nieporozumienia, a wynika nie ze złych intencji dziecka, ale z zaburzeń czucia głębokiego. 

Ściskarka do terapii sensorycznej to innowacyjny system poduszek posiadających strefy, które można niezależnie napełnić powietrzem. Nacisk jest regulowany przez terapeutę i uzależniony jest od potrzeb pacjenta.

Nowo opracowane urządzenie zastąpi dotychczas używane koce uszyte z płótna żaglowego.

Terapeutyczny domek dla chorych z autyzmem

Tunel do terapii sensorycznej to z kolei specjalnie opracowany mechanizm służący do stymulacji zmysłów wzroku, dotyku i słuchu. Wygląda niepozornie – jak mały domek – ale kryje w sobie wiele elementów, pozwalających dziecku z autyzmem poznawać i doświadczać świat.

Wiele w nim elementów muzycznych, diod świetlnych, materiałów o różnych fakturach. Domek można zamknąć, w ten sposób odcinając dziecko z autyzmem od czynników zewnętrznych.

Urządzenia stworzone przez studentów białostockiej uczelni są prototypami, które będą na bieżąco udoskonalane. Już dzisiaj jednak można mówić o dużym sukcesie młodych naukowców.

Prace nad narzędziami do terapii dzieci z autyzmem będą kontynuowane. Politechnika Białostocka wraz z Uniwersytetem Technicznym w Kownie (Litwa) oraz białostockim ośrodkiem OSTO złożyła projekt w ramach unijnego programu Interreg na stworzenie narzędzi diagnostycznych i terapeutycznych, które usprawnią terapię chorych na autyzm.

Autyzm to zaburzenie rozwojowe, diagnozowane najczęściej we wczesnym dzieciństwie. W Polsce zaburzenia ze spektrum autyzmu wykrywa się u 1 na 300 dzieci.

Przyczyny nie są jeszcze do końca znane. Uważa się, że do choroby przyczynić się mogą m.in. zaburzenia w okresie ciąży i porodu, infekcje, czynniki genetyczne.

Osoby autystyczne inaczej postrzegają świat, doświadczają trudności w myśleniu abstrakcyjnym. Mają również problem z nawiązaniem relacji z drugim człowiekiem.

Narzędzia stworzone przez białostockich studentów mają pomóc dzieciom zrozumieć otaczający ich świat.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój ucznia
Rozwój ucznia

Pierwszy dzień w szkole

Pierwszy dzień w szkole

Pierwszy dzień w szkole jest zawsze bardzo ekscytujący, ale też stresujący dla dziecka.

Rozwój ucznia

W szkole nie nauczysz się...

W szkole nie nauczysz się...

placówce edukacyjnej, zaczynając od szkoły podstawowej, to materiał, który realizują, nie zawsze idzie wraz z duchem czasu i rozwojem nowych (...) z wychowania fizycznego mają zapewnić prawidłowy rozwój fizyczny, nie...

Rozwój ucznia

Rozpoczęcie nauki szkolnej

Rozpoczęcie nauki szkolnej

Początek nauki szkolnej nie musi być stresujący - dzięki książce "Hurra! Idę do szkoły!" dziecko może oswoić się z nowymi doświadczeniami.

Rozwój ucznia

Rozwój społeczny ucznia

Rozwój społeczny ucznia w dużej mierze jest stymulowany przez fakt, iż dziecko staje się członkiem formalnej grupy, jaką jest klasa szkolna (...) . 2, PWN, Warszawa 2006, ISBN 83-01-14151-4., Herbert M., Rozwój...

Rozwój ucznia

Cyfrowi tubylcy wśród nas

Cyfrowi tubylcy wśród nas

mediów to ich wielka szansa na odnalezienie się na rynku pracy. Ponieważ z łatwością przystosowują się do rozwoju technologicznego, intuicyjnie (...) będą wiedzieć, jak używać najnowszych aplikacji i narzędzi, które będą mogli wykorzystać...

Rozwój ucznia

Hurra! Idę do szkoły!

Zabawna lektura dla dzieci, które właśnie wybierają się do pierwszej klasy. Lekkie, humorystyczne historyjki przedstawiają szkolne realia, widziane oczyma rezolutnej małej Niny i jej przyjaciół z Ia. Książka nie tylko rozśmieszy młodych czytelników ale...

Rozwój ucznia

Klasy integracyjne to błąd?

Klasy integracyjne to błąd?

decybeli, to kwalifikuje się takiego ucznia jako niedosłyszącego lub słabosłyszącego. Ten, kto ma niedosłuch powyżej 70 decybeli, jest osobą niesłyszącą (...) im. Jana Pawła II w Lublinie. Jak powinna przebiegać edukacja dzieci niesłyszących...

Rozwój ucznia

Dzieci mają o trzy razy za dużo prac domowych

Dzieci mają o trzy razy za dużo prac domowych

Nic tak nie spędza snu z powiek ucznia, jak powrót do obowiązków po wakacjach. Nauka, prace domowe, lekcje... Wszystko to już za chwilę - beztroski (...) waży plecak ucznia? Zdecydowanie za dużo!                     ...