Trwa ładowanie...

Ściskarka do terapii sensorycznej i terapeutyczny domek. Te urządzenia pomogą chorym na autyzm

Ściskarka do terapii sensorycznej i terapeutyczny domek to innowacyjne urządzenia dla dzieci z autyzmem, które zaprojektowali studenci z Politechniki Białostockiej.

Zobacz film: "Wysokie oceny za wszelką cenę"

Już dzisiaj wiadomo, że okażą się one bardzo pomocne w terapii. Dzięki nim chorzy będą mogli poznawać i doświadczać świat wieloma zmysłami. To wszystko ma przyczynić się do poprawy ich codziennego funkcjonowania w społeczeństwie.

1. Sukces studenów z BiomCyberMedic

Oba innowacyjne projekty stworzyli studenci z koła naukowego BiomCyberMedic. Istnieje ono od końca 2013 roku i zrzesza studentów wydziału mechanicznego Politechniki Białostockiej. Młodzi naukowcy pod opieką dr hab. inż. Jolanty Pauk interesują się przede wszystkim biocybernetyką, inżynierią biomedyczną oraz biomechaniką.

Prace nad stworzeniem urządzeń pomocnych w terapii autyzmu trwały ponad dwa lata. Projekty wsparte były wiedzą merytoryczną specjalistów, jak również obserwacją chorych dzieci. Wszystko po to, by dokładnie poznać potrzeby dzieci z autyzmem i na tej podstawie stworzyć potrzebne im narzędzia.

Studenci Politechniki Białostockiej opracowali urządzenia we współpracy z Ośrodkiem Szkolno-Terapeutyczno-Opiekuńczym dla Dzieci i Młodzieży z Cechami Autyzmu w Białymstoku (OSTO). Podpisano już umowę z białostockim oddziałem Krajowego Towarzystwa Autyzmu na stworzenie dwóch prototypów urządzeń.

2. Ściskarka do terapii sensorycznej

Poduszki do terapii czucia głębokiego pomagają się uspokoić, a ponadto stanowią doskonałą terapię dla pacjentów z zaburzeniami odbioru i przetwarzania bodźców sensorycznych.

Urządzenie ma pomóc choćby w regulacji siły uścisku drugiej osoby. Chorzy z autyzmem często zbyt mocno kogoś przytulają lub nagle ściskają drugą osobę. Stanowi to źródło nieporozumienia, a wynika nie ze złych intencji dziecka, ale z zaburzeń czucia głębokiego. 

Ściskarka do terapii sensorycznej to innowacyjny system poduszek posiadających strefy, które można niezależnie napełnić powietrzem. Nacisk jest regulowany przez terapeutę i uzależniony jest od potrzeb pacjenta.

biomcybermedic.pb.edu.pl - ściskarka do terapii sensorycznej
biomcybermedic.pb.edu.pl - ściskarka do terapii sensorycznej

Nowo opracowane urządzenie zastąpi dotychczas używane koce uszyte z płótna żaglowego.

3. Terapeutyczny domek dla chorych z autyzmem

Tunel do terapii sensorycznej to z kolei specjalnie opracowany mechanizm służący do stymulacji zmysłów wzroku, dotyku i słuchu. Wygląda niepozornie – jak mały domek – ale kryje w sobie wiele elementów, pozwalających dziecku z autyzmem poznawać i doświadczać świat.

Wiele w nim elementów muzycznych, diod świetlnych, materiałów o różnych fakturach. Domek można zamknąć, w ten sposób odcinając dziecko z autyzmem od czynników zewnętrznych.

Urządzenia stworzone przez studentów białostockiej uczelni są prototypami, które będą na bieżąco udoskonalane. Już dzisiaj jednak można mówić o dużym sukcesie młodych naukowców.

Prace nad narzędziami do terapii dzieci z autyzmem będą kontynuowane. Politechnika Białostocka wraz z Uniwersytetem Technicznym w Kownie (Litwa) oraz białostockim ośrodkiem OSTO złożyła projekt w ramach unijnego programu Interreg na stworzenie narzędzi diagnostycznych i terapeutycznych, które usprawnią terapię chorych na autyzm.

Autyzm to zaburzenie rozwojowe, diagnozowane najczęściej we wczesnym dzieciństwie. W Polsce zaburzenia ze spektrum autyzmu wykrywa się u 1 na 300 dzieci.

Przyczyny nie są jeszcze do końca znane. Uważa się, że do choroby przyczynić się mogą m.in. zaburzenia w okresie ciąży i porodu, infekcje, czynniki genetyczne.

Osoby autystyczne inaczej postrzegają świat, doświadczają trudności w myśleniu abstrakcyjnym. Mają również problem z nawiązaniem relacji z drugim człowiekiem.

Narzędzia stworzone przez białostockich studentów mają pomóc dzieciom zrozumieć otaczający ich świat.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.