Trwa ładowanie...

Straciła pracę w trakcie ciąży. Firmę spotkała surowa kara

Avatar placeholder
23.04.2022 12:02
Wygrała sprawę o odszkodowanie
Wygrała sprawę o odszkodowanie (GettyImages)

W jednej chwili jej świat runął, gdy usłyszała od szefostwa, że jest zwolniona i to będąc w ciąży. Na szczęście wymiar sprawiedliwości stanął po jej stronie, dzięki czemu wygrała duże odszkodowanie. Zarząd firmy nie spodziewał się, że straci taką sumę.

Nie wybaczyła pracodawcy
Nie wybaczyła pracodawcy (GettyImages)
spis treści

1. Ciężarna w pracy

Rachel Richardson ostatnio przeżywała wielką huśtawkę nastrojów. Najpierw była radość, gdy okazało się, że jest w ciąży. Pierwsze tygodnie jednak mocno dały się jej we znaki przez poranne mdłości. Z tego powodu kilka razy nie przyszła w pracy, mówiąc otwarcie, że to przez dolegliwości ciążowe. Wszystkie swoje obowiązki wypełniała po powrocie do pracy.

Po miesiącu została wezwana na dywanik. Szefowie ogłosili, że muszą ją zwolnić, bo... "nie zrealizowała postawionych celów". Przyszła mama jednak wiedziała, że głównym problemem jest jej ciąża, ponieważ w jej ocenie - wszystko do czego się zobowiązała, zostało zrealizowane.

2. Zwolnienie ciężarnej

Richardson postanowiła walczyć o swoje. Skierowała sprawę do sądu. Opłaciło się, bo prawo było po jej stronie. Stwierdzono, że jej nieobecności w pracy w trakcie ciąży nie mogły być podstawą do zwolnienia.

W trakcie śledztwa, które polegało m.in. na przesłuchaniu innych pracowników, sąd doszedł do wniosku, że Rachel padła ofiarą dyskryminacji z powodu ciąży. Podczas zwolnienia z pracy została potraktowana niekorzystnie i należy się jej odszkodowanie.

Firma dostała mocno po kieszeni. Swojej byłej pracownicy musi wypłacić 185 tys. funtów odszkodowania. W przeliczeniu na polską walutę daje to niewiele ponad 1 mln złotych.

3. Czy ciężarną można zwolnić?

Przepisy prawa pracy mówią, że pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą będącą w ciąży lub w trakcie urlopu macierzyńskiego.

Istnieje jednak wyjątek od tych uregulowań - chodzi o przypadek, kiedy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika, lecz tej decyzji nie można podjąć bez zgody organizacji związkowej w zakładzie (pod warunkiem, że taka istnieje). Co to oznacza?

Są trzy przyczyny, które świadczą o winie pracownika:

  • ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
  • popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
  • zawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Sytuacją, w której zwolnienie kobiety w ciąży jest możliwe, bez względu na stan, jest przypadek ogłoszenia upadłości lub likwidacji przez pracodawcę.

Robert Czykiel, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze