Spray czy pastylka – co wybrać na ból gardła u dziecka?
Ból gardła często jest dla dziecka dokuczliwy. Zwykle towarzyszy mu też osłabiony apetyt, trudność z przełykaniem, ból głowy i podwyższona temperatura. Rodzic, chcąc pomóc dziecku, powinien wiedzieć, jak to zrobić.
1. Kiedy dziecko boli gardło
Za ból gardła najczęściej odpowiadają wirusy, rzadziej bakterie. Do zakażeń dochodzi szybko, ponieważ drobnoustroje przemieszczają się drogą kropelkową oraz w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą. Na zachorowanie szczególnie narażone są dzieci w wieku 4-6 lat, u których odporność nie jest jeszcze w pełni wykształcona.
Maluchy w tym okresie zwykle uczęszczają już do grup przedszkolnych, gdzie nagromadzenie zarazków jest duże. Niemniej przyczyny bólu gardła mogą być różne:
- wysuszenie śluzówek, wynikające w dużej mierze z przebywania w pomieszczeniach o niskiej wilgotności, a także na skutek przyjmowania zbyt małej ilości płynów,
- podrażnienie śluzówek (zanieczyszczone powietrze, dym tytoniowy),
- zapalenie zatok,
- alergia,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- ropnie w gardle.
Ból gardła może wynikać również z nadwyrężenia gardła, gdy dziecko intensywnie krzyczy.
Bez względu na przyczynę zachorowania, dolegliwość jest dość dokuczliwa, ponieważ dziecko skarży się na trudności z przełykaniem. Na szczęście, mimo swojej uciążliwości i dużego dyskomfortu, choroba przebiega najczęściej łagodnie i szybko ustępuje.
2. Pierwsza pomoc, gdy dziecko boli gardło
Sposób postępowania w przypadku bólu gardła u dziecka zależy w głównej mierze od jego stanu ogólnego, od przyczyny zachorowania, a także od stopnia nasilenia dolegliwości. Pierwsza pomoc polega zwykle na łagodzeniu objawów, szczególnie gdy nie towarzyszy im gorączka. Ból gardła skutecznie złagodzą preparaty dostępne w aptekach bez recepty, aplikowane w formie tabletek, pastylek, aerozoli czy lizaków.
Składniki zawarte w tych środkach są pochodzenia naturalnego, a substancje wspomagające działanie skutecznie łagodzą ból gardła. Na uwagę zasługują szczególnie preparaty dostępne w aerozolu, np. Uniben. Jego aplikacja jest nie tylko wygodna, ale przede wszystkim bezpieczna. Jest ona bardzo ceniony w przypadku dzieci, u których ryzyko zadławienia się tabletką jest duże, ale również u maluchów opornych na przyjmowanie jakichkolwiek lekarstw.
Należy pamiętać, że tabletek w całości nie wolno podawać dzieciom do 5. roku życia. Tymczasem lek w aerozolu sprawdzi się nawet u malutkich dzieci. Psiknięcie delikatnej mgiełki zajmuje dosłownie chwilę, a efekt jest natychmiastowy. Uczucie podrażnienia i bólu gardła zostaje szybko złagodzone, a śluzówki stają się odkażone.
Ponadto Uniben zawiera glicerol, który świetnie nawilża śluzówkę. Co więcej, działanie preparatu jest precyzyjne, ponieważ aplikację kierujemy bezpośrednio w miejsce zapalenia.
Efektem jest natychmiastowa ulga, przy kilkukrotnym stosowaniu – działanie przeciwbólowe, znieczulające, odkażające i przeciwzapalne. Następne aplikacje podtrzymują efekt, w odróżnieniu od stosowania pastylek, które często przynoszą ulgę doraźnie, tylko w momencie ssania.
3. Kiedy do lekarza?
Dolegliwości powinny szybko ustąpić, ponieważ preparaty, zwłaszcza dostępne w aerozolu, bardzo dobrze wchłaniają się miejscowo, a największe stężenie osiągają w tkankach, w których toczy się stan zapalny.
Jednak jeśli dziecko gorączkuje, jego stan nie poprawia się, chory ma poniżej dwóch lat lub bólowi gardła towarzyszą inne objawy, należy udać się z dzieckiem do lekarza. Jednak na pewno zaleci on dalsze stosowanie preparatów na ból gardła, gdyż są bezpieczne i szybko przynoszą ulgę.
Artykuł powstał przy współpracy z marką Uniben