20 proc. wszystkich nowotworów u panów. Objaw pojawia się w sypialni
Rak prostaty stanowi już 20 proc. wszystkich nowotworów męskich i co roku diagnozuje się go nawet u 18 tys. nowych pacjentów. Badacze wykryli właśnie nowy czynnik ryzyka mogący wpływać na rozwój tego nowotworu.
1. Rak prostaty wykrywany zbyt późno
Nowotwór gruczołu krokowego, określany także jako rak prostaty, to jedna z najczęstszych męskich chorób onkologicznych w Polsce. Niestety, coraz częściej diagnozuje się go w zaawansowanym stadium, co znacząco pogarsza rokowania pacjentów. Za przyczynę tego lekarze uważają przede wszystkim niską świadomość społeczną wokół samej choroby, a także opór mężczyzn przed profilaktyką urologiczną.
W dalszym ciągu lekceważy się także objawy, które są niespecyficzne dla tej choroby i mogą być mylone z wieloma innymi dolegliwościami, a należą do nich:
- zwiększone parcie na mocz,
- częstomocz,
- ból, trudności w rozpoczęciu i utrzymaniu strumienia podczas oddawania moczu,
- ból w miednicy,
- zaburzenia erekcji.
2. Rak piersi a rak prostaty - nieznane powiązanie
Naukowcy wykryli nowy, wcześniej nieznany czynnik ryzyka tej choroby, który powiązany jest z naszymi genami.
- Mutacje w genach BRCA1 i BRCA2, dotychczas kojarzone z zachorowaniem na raka piersi czy jajnika u kobiet, wydają się mieć nie mniejsze znaczenie w rozwoju raka gruczołu krokowego (prostaty)- tłumaczył Polskiej Agencji Prasowej onkolog kliniczny prof. Jakub Żołnierek.
Ekspert wskazuje także, że pacjenci obciążeni mutacjami mogą nie tylko zmagać się z bardziej agresywną odmianą choroby, ale i zapaść na nią w młodszym wieku.
- U pacjentów z rakiem prostaty ze stwierdzoną mutacją w genie BRCA, nowotwór rozwija się w młodszym wieku, wzrasta szybciej i przebiega bardziej agresywnie - w krótkim czasie powstają duże guzy wykraczające poza gruczoł krokowy lub dające przerzuty do regionalnych węzłów chłonnych lub przerzuty odległe. Wszystko to razem sprawia, że rak prostaty jest u tych chorych zwykle rozpoznawany w bardziej zaawansowanym stadium - przyznał onkolog.
3. Sprawdź, zanim założysz rodzinę
Warto podkreślić, że mutacje w wyżej wymienionych genach w połowie przypadków dziedziczy się od rodziców. W pozostałych - powstają w trakcie rozwoju guza.
Zdaniem prof. Żołnierka, badania pod kątem obecności mutacji genowych, zwłaszcza u chorych, którzy mieli wśród krewnych przypadki zachorowań na nowotwory związane z mutacjami BRCA, mogą nie tylko pozwolić na wdrożenie u pacjentów wcześniejszej opieki profilaktycznej, ale także zwiększyć ich świadomość, zanim zdecydują się na założenie rodziny.
- W razie wykrycia mutacji konieczne jest objęcie tych osób poradnictwem genetycznym i odpowiednim reżimem kontroli - podsumował onkolog.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl