Trwa ładowanie...

Słodkie zdjęcie bobaska w sieci? UODO ostrzega rodziców

Publikujesz zdjęcie swojego malucha w kąpieli? UODO ostrzega: dziecko, tak jak dorosły, ma prawo do prywatności i prawo ochrony dóbr osobistych.

Zobacz film: "Depresja u dzieci"

1. Internet nie zapomina

Pamiętacie "aferę pieluszkową"? Edyta Górniak opublikowała kiedyś zdjęcie pobrudzonej pieluszki swojego syna Allana. Pojawiło się mnóstwo komentarzy, że to bardzo niesmaczne. W sieci zawrzało do tego stopnia, że piosenkarka zdecydowała się usunąć fotkę z internetu. To dowód na to, jakie mogą być konsekwencje nieprzemyślanego zamieszczania w sieci zdjęć swoich dzieci.

Zresztą od pewnego czasu lawinowo rośnie liczba profili i blogów o charakterze parentingowym, ale też takich, gdzie rodzice udostępniają prywatne zdjęcia. Bardzo często są to fotki maluchów w kąpieli, czy siedzących na nocniku, czyli w sytuacjach bardzo intymnych. Czy jako dorośli chcielibyśmy, żeby ktoś nas wtedy oglądał?

Chrońmy prywatność swojego dziecka
Chrońmy prywatność swojego dziecka (iStock)

Najczęściej rodzice publikują te zdjęcia pod wpływem radości z faktu, że dziecko nabyło nową umiejętność i z chęci podzielenia się tym ze światem.

Bywa, że potem, po głębszej refleksji usuwają te fotki, ale z doswiadczenia wiemy, że jeśli coś już raz znalazło się w sieci, trudno będzie się tego pozbyć.

Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO), widząc skalę zjawiska postanowił uświadomić rodziców o zagrożeniach wynikających z publikacji zdjęć swoich pociech w internecie.

2. Rodzicu, chroń prywatność swojego dziecka

UODO przede wszystkim zaleca rozsądek w publikowaniu zdjęć dzieci, ponieważ "dziecko, tak jak dorosły, ma prawo do prywatności i prawo ochrony dóbr osobistych". Dziecko ma też swoją godność i kto wie, czy jako osoba dorosła potem nie będzie miało pretensji o to zamieszczone na Instagramie czy Facebook’u zdjęcie w pieluszce.

Dziecko nie jest w stanie zadbać o ochronę swojego wizerunku, dlatego ta odpowiedzialność spoczywa na rodzicach.

3. Nie ma mowy o wywieraniu presji na udzielenie zgody wizerunkowej

Rodzice często spotykają się z sytuacjami, kiedy prosi się nas o udzielenie zgody na publikowanie zdjęć naszego dziecka. Może to być wtedy, kiedy dziecko uczęszcza na zajęcia pozalekcyjne czy to z piłki nożnej, czy baletu, czy też kiedy szkoła chce umieścić zdjęcie na swojej stronie. Nie musimy się na to godzić, co więcej – nikt nie może wywierać na nas presji podpisania zgody.

Prawo chroni wizerunek dziecka
Prawo chroni wizerunek dziecka

"Przetwarzanie danych osobowych dziecka w wieku do 16 lat, czyli np. publikowanie zdjęć dziecka w internecie, wymaga wyrażenia zgody osoby sprawującej władzę rodzicielską. Z tego względu niezbędne jest umożliwienie rodzicom bądź opiekunom podjęcia swobodnej decyzji w tym zakresie". – przypomina UODO.

Zgodnie z art. 5 oraz art. 7 RODO. Administrator danych osobowych powinien ocenić ryzyko związane przetwarzaniem danych w konkretnym celu.

4. A co jeśli jeden rodzic godzi się na publikację wizerunku dziecka, a drugi nie?

UODO wyjaśnia, że z uwagi na ochronę wizerunku i prawo ochrony dóbr osobistych dziecka, ostatecznie wymagana jest zgoda obojga rodziców na publikowanie jego zdjęcia. Kiedy rodzice mają tu podzielone zdania, to zgodnie z art. 97 § 2 k.r.o., o sprawach istotnych dla dziecka rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Eksperci od ochrony danych osobowych podkreślają, że w każdej chwili decyzję można cofnąć i administrator danych musi zapewnić nam komfort, że te procedury będą tak łatwe, jak udzielenie zgody na publikację wizerunku dziecka.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą, "wizerunkiem jest każda podobizna bez względu na technikę wykonania, a więc fotografia, rysunek, wycinanka sylwetki, film, przekaz telewizyjny bądź przekaz wideo".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.