Trwa ładowanie...

Skuteczne, ale groźne. Popularne preparaty na katar mogą uzależnić dziecko

Avatar placeholder
25.04.2023 20:11
Alergia
Alergia (Pixabay)

Twoje dziecko ma katar i kaszle? Dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska zauważa, że przyczyn występowania tych objawów może być naprawdę wiele. Co podawać dziecku na katar? Co dać alergikowi? Czego unikać?

spis treści

1. Sezon na pylenie

- Pierwszą taką najbardziej naturalną (przyczyną kaszlu i kataru przyp. red.), która się nasuwa na myśl, jest infekcja. Niemniej jeżeli nie ma gorączki i powiększenia węzłów chłonnych, pomyśl o tym, że to może być alergia - informuje dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana, w opublikowanym na Instagramie nagraniu.

Lekarka wskazuje, że obecnie trwa sezon na pylenie.

- Zobacz, czy ten katar i kaszel pojawiają się na przykład w zależności od zmiany miejsca. Kolejną rzeczą, która może tutaj zadziałać, jest grzyb, czyli pleśń w domu. Więc sprawdź wszystkie fugi okienne i tym podobne, czy tam przypadkiem grzyba nie ma - radzi dr Cubała-Kucharska.

Sezon na pylenie
Sezon na pylenie (Getty Images)

Alergia na pleśń to szczególna wrażliwość systemu odpornościowego na zarodniki pleśni. System immunologiczny alergika traktuje zarodniki pleśni jako zagrożenie i uruchamia zwiększoną reakcję obronną, którą są objawy alergii. Symptomy mogą mieć postać kaszlu, kataru i kichania. Alergia na pleśń może również wywoływać swędzenie oczu i gardła oraz zapalenie zatok.

2. Uważaj, dziecko może się uzależnić

Ekspertka w opublikowanym na Instagramie poście zauważa, że "medycyna chińska zwala katar na zaśluzowanie organizmu i proponuje specjalne diety (unikanie mleka)".

- Medycyna chińska mówi, żeby odśluzowywać. Ja też. Odśluzowuję, dając Ambrosol albo N-acetylocysteinę. I proszę, żebyście nie dawali tych kropli na katar typu Xylometazolin za dużo, bo się od nich się wam dziecko uzależni - apeluje lekarka.

Dodaje, że jeśli dziecku doskwiera katar, warto zrobić inhalacje z soli morskiej lub eukaliptusa.

Ekspertka apeluje, aby pamiętać o nawodnieniu, tj. zarówno o podawaniu maluchowi płynów, jak i dbaniu o jakość powietrza w domu. Jeśli katar długo nie mija, a dziecko boli przy nim głowa, należy sprawdzić zatoki.

Zobacz film: "Trzy razy urodziła bliźnięta - to zdarza się raz na 500 tys. przypadków"

3. Alergia na pleśń w glebie

Pod filmikiem dr Cubały-Kucharskiej pojawiło się mnóstwo komentarzy. Jedna z mam przyznała, że ze względu na alergię syna musiała pozbyć się z domu wszystkich kwiatów:

"U nas okazało się, że syn ma alergię na pleśń w glebie doniczek z kwiatami" - zdradziła.

katar u dziecka
katar u dziecka (Pixabay)

Kolejna z mam również postanowiła podzielić się w komentarzu swoją historią.

"Mam dziwną sytuację. Moje dziecko zakrztusiło się wodą z basenu (woda nie była zbyt czysta). Natychmiast zaczął chrząkać i to dość intensywnie. Lekarze kolejno stwierdzili, że może to być flegma spływającą po tylnej ściance gardła. Może to być refluks. Dwa razy miał testy na alergię, raz spirometrię. Wyszło ni to alergia, ni to astma" - relacjonowała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze