Skarpetki mogą uratować życie. Poruszający film stworzony przez bliskich ofiar słynnej strzelaniny w Newtown
Powrót do szkoły oznacza zakup nowych plecaków, butów, ubrań, przyborów szkolnych. Okazuje się, że wszystkie te rzeczy mogą posłużyć do ratowania życia. W serwisie YouTube pojawił się wstrząsający film opublikowany przez Sandy Hook Promise, czyli amerykańską organizację do walki z przemocą. Została założona po strzelaninie w Newtown w stanie Connecticut, w której zginęło 20 uczniów.
1. Przybory szkolne - ostatnia desk ratunku
Buty do uciekania, deskorolka do wybicia szyby, nożyczki i kredki do samoobrony, skarpety do tamowania ran, telefon do wysłania ostatniej wiadomości do mamy. Nie jest to oczywiste zastosowanie tych przedmiotów. Niestety w obliczu zagrożenia szkolne akcesoria muszą zmienić swoje przeznaczenie i posłużyć do ucieczki, samoobrony lub pożegnania się z bliską osobą.
Trwający nieco ponad minutę film obejrzały już ponad dwa miliony osób. Wideo porusza i zmienia perspektywę. W prosty sposób opowiada o zagrożeniach, z którymi spotkać mogą się współcześni uczniowie. Pokazuje szereg reakcji obronnych i zachować, które mogą uratować życie.
Zobacz też: Radom. Rodzicie boją się puszczać dzieci do szkoły. Agresywny uczeń terroryzuje uczniów
2. Sygnały ostrzegawcze
14 grudnia 2012 roku 20-latek w ciągu pięciu minut zastrzelił 20 dzieci w wieku od 6 do 7 lat i sześciu pracowników szkoły podstawowej w Newtown w stanie Conneticut. Wcześniej zamordował swoją matkę. Po strzelaninie popełnił samobójstwo. Przed laty sam uczył się w tej szkole. Był pasjonatem broni uzależnionym od gier komputerowych. To matka po raz pierwszy zaprowadziła go na strzelnicę. Miał zespół Aspergera.
Bliscy ofiar strzelaniny powołali do życia organizację Sandy Hook Promise, która ma na celu zapobieganie przemocy, głównie z użyciem broni. Opublikowany przez nią film pokazuje, że uczniowie amerykańskich szkół każdego dnia muszą liczyć się z niebezpieczeństwem. Powszechny dostęp do broni nie poprawia sytuacji. Zdaniem organizacji tragedii można jednak uniknąć, jeśli będzie się zwracać uwagę na niepokojące sygnały ze strony potencjalnych sprawców. Należą do nich m.in. agresywne zachowanie, prześladowanie innych, porzucenie dotychczasowych znajomości i aktywności, zaburzenia snu i odżywiania, namawianie innych do aktów przemocy, długotrwały smutek, mówienie o samobójstwie.
Pełna lista niepokojących sygnałów jest dostępna TUTAJ.
Zobacz też: Jak rozpoznać ucznia - terrorystę?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl