Sherlock Holmes. Kim był i w jakich utworach się pojawia?
Sherlock Holmes to postać, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Zna ją każdy miłośnik powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conana Doyle’a. Kim był ten ekscentryczny detektyw? Czym kierował się w trakcie rozwiązywania zagadek? I kto był jego najlepszym przyjacielem? Przeczytajcie.
1. Sherlock Holmes. Co to za postać?
Sherlock Holmes to postać, którą stworzył szkocki pisarz i czołowy przedstawiciel nurtu powieści detektywistycznych Arthur Conan Doyle. Po raz pierwszy w literaturze pojawiła się w 1887 roku w książce "Studium w szkarłacie".
Sherlock Holmes urodził się ok. 1854 r. Niewiele wiadomo o jego rodzinie. Był szalenie bystry i inteligentny. Rozwiązując kryminalne zagadki, kierował się dedukcją i intuicją. Zwracał uwagę na pozornie błahe szczegóły. Bardzo lubił swoją pracę i był nią w pełni zaangażowany. Był mistrzem kamuflażu i przebieranek.
Najlepszym przyjacielem detektywa był doktor Watson. Razem mieszkali przy 221B Baker Street, do czasu aż dr Watson nie rozpoczął prywatnej praktyki lekarskiej w Paddington. Nie tylko byłpowiernikiem detektywa, ale też notował ich wspólne przygody. Teksty pisane są z jego perspektywy.
Sherlock Holmes miał starszego o 7 lat brata. Holmes Mycroft w powieściach Doyle’a występował jednak incydentalnie (po raz pierwszy pojawił się w opowiadaniu "Grecki tłumacz").
Wrogiem genialnego detektywa był prof. Moriarty, który niemal doprowadził do śmierci Sherlock'a Holmes'a. Do dziś w kutlurze stanowi ikone genialnego przestępcy.
Nieodłącznym atrybutem Sherlock'a Holmes'a była fajka, którą często palił. Sięgał też niekiedy po kofeinę i morfinę.
2. Sherlock Holmes. Książki, w których występuje detektyw
Conan Doyle napisał 4 powieści i 56 opowiadań, w których bohaterem jest Sherlock Holmes:
- "Studium w szkarłacie" – powieść z 1887 r.
- "Znak czterech" – powieść z 1890 r.
- "Przygody Sherlocka Holmesa" – zbiór opowiadań z 1892 r.
- "Wspomnienia Sherlocka Holmesa" (wydane także jako "Dzienniki Sherlocka Holmesa") – zbiór opowiadań z 1893 r.
- "Pies Baskerville’ów – powieść z 1902 r.
- "Powrót Sherlocka Holmesa" – zbiór opowiadań z 1905 r.
- "Dolina trwogi" (w innym przekładzie jako "Dolina strachu") – powieść z 1915 r.
- "Jego ostatni ukłon (w innym przekładzie jako "Pożegnalny ukłon") – zbiór opowiadań z 1917 r.
- "Księga przypadków Sherlocka Holmesa" (w innym przekładzie jako "Sprawy Sherlocka Holmesa") – zbiór opowiadań z 1927 r.
3. Sherlock Holmes w kulturze
Sherlock Holmes stał się archetypem detektywa i ikoną kultury. Do dziś utwory z jego udziałem doczekały się wielu ekranizacji i adaptacji. Pojawia się jako bohater komiksów, słuchowisk, sztuk teatralnych i gier.
Genialny detektyw to postać szalenie ciekawa i złożona. Arthur Conan Doyle obdarzył go ciekawym charakterem. Stworzył człowieka pełnego przywar, ale z nienagannymi manierami. Błyskotliwego i inteligentnego, a przy tym odważnego i oddanego sprawie.
Książki, w których bohaterem jest Sherlock Holmes, to ciekawa propozycja na lekturę dla nastolatka, który lubi czytać powieści kryminalne. Choć, podobnie jak książki Agathy Christie, są to utwory mające kilkadziesiąt lat, do dziś nie straciły na aktualności.
Z całą pewnością warto wiedzieć, kto napisał "Przygody Sherlocka Holmesa" i jakich spraw podejmował się ten genialny detektyw.