Trwa ładowanie...

Agatha Christie [biografia]

 Agnieszka Gotówka
Agnieszka Gotówka 04.05.2022 08:50
Agatha Christie [biografia]
Agatha Christie [biografia] (https://stock.adobe.com/)

Agatha Christie to brytyjska autorka powieści kryminalnych i obyczajowych, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Jej książki znane są na całym świecie, przetłumaczono je na kilkadziesiąt języków. Co należy wiedzieć o tej autorce? Które z jej książek warto przeczytać? I kim był Herkules Poirot? Przeczytajcie.

spis treści

1. Agatha Christie. Kim była?

Agatha Christie urodziła się w 1890 r. jako Agatha Mary Clarissa Miller. Była córką amerykańskiego maklera (zmarł w 1901 r.) i brytyjskiej arystokratki.

Matka pisarki zdecydowała uczyć córkę w domu. Zachęcała ją też do pisania. W 1906 r. wysłała Agathę do Paryża, gdzie nastolatka podjęła studia muzyczne.

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

W 1914 r. pisarka wyszła za mąż za pułkownika Archibalda Christie, brytyjskiego lotnika. Kiedy jej mąż walczył na froncie, Agatha pracowała najpierw jako pielęgniarka, później jako technik farmaceutyczny w aptece (stąd tak dobra znajomość trucizn).

W 1919 r. na świat przyszła córka pisarki, Rosalind Hicks (zm. w 2014 r.). W 1926 r. w życiu Agathy Christie wiele się działo: zmarła jej matka, brat uzależnił się od narkotyków, a mąż zażądał rozwodu, bo zakochał się w innej kobiecie. To wtedy właśnie doszło do głośnego zniknięcia pisarki, która odnalzła się po kilkunastu dniach w Hydropathic Hotel w uzdrowiskowym Harrogate, gdzie zameldowała się pod nazwiskiem kochanki męża.

W 1930 r. Agatha Christie wzięła ślub z archeologiem Maxem Mallowanem, który był od niej 14 lat młodszy. Wspólnie wyjeżdżali na wykopaliska na Bliskim Wschodzie. Pisarka zmarła w styczniu 1976 r.

2. Ile ksiażek napisała Agata Christie?

Agatha Christie jest autorką 79 powieści i zbiorów opowiadań kryminalnych. Pod pseudonimem Mary Westmacott napisała też 6 powieści obyczajowych. Jest ponadto autorką dwóch autobiografii oraz dwóch tomików wierszy.

Książki Agaty Christie są szalenie popularne na całym świecie. Popularność jej utworów ustępuje miejsca tylko Williamowi Szekspirowi i Biblii. W Wielkiej Brytanii sprzedano miliard dzieł autorki, drugie tyle – w tłumaczeniu na setki języków świata.

Książki dla dziesięciolatki, które wprowadzą ją do świata medycyny
Książki dla dziesięciolatki, które wprowadzą ją do świata medycyny

Książki dla dziesięciolatki wcale nie muszą być bajkami czy szkolnymi lekturami. W tym wieku dziecko

przeczytaj artykuł

3. Agatha Christie – książki z detektywem Poirot

Swoją pierwszą historię kryminalną brytyjska pisarka wydała w 1920 r. Tajemnicza historia w Styles powołała do życia postać prywatnego detektywa, który stał się najważniejszą postacią uniwersum Christie. Herkules Poirot, bo o nim mowa, pochodził z Belgii. Był dość ekscentryczny, błyskotliwy. Przed I wojną światową był policjantem. W trakcie konfliktu wyemigrował do Anglii, gdzie został prywatnym detektywem. Jego współpracownikiem i najlepszym przyjacielem był Arthur Hastings.

Herkules Poirot kochał porządek. Był też punktualny, a jego atrybutem był kieszonkowy zegarek. Nie stosował klasycznych metod detektywistycznych. Szczególnie interesowała go psychologia zbrodni.

Detektyw Poirot pojawia się w 39 książkach brytyjskiej pisarki. Jest bohaterem takich powieści jak:

  • "Zabójstwo Rogera Ackroyda"
  • "Morderstwo w Orient Expressie"
  • "Czarna kawa"
  • "Tragedia w trzech aktach"
  • "Śmierć w chmurach"
  • "A.B.C."
  • "Pani McGinty nie żyje"
  • "Po pogrzebie"
  • "Trzecia lokatorka"
  • "Kurtyna"

4. Agatha Christie. Od czego zacząć?

Powieści Christie cieszą się niesłabnącą popularnością. Książki brytyjskiej królowej kryminału są napisane w bardzo "żywy" sposób. Akcja jest wartka, dialogi błyskotliwe. Bohaterowie są charakterystyczni, ciekawi.

Książki Agathy Christie doskonale przeszło próbę czasu. Jej utwory, choć napisane kilkadzisiąt lat temu, do dziś mają szerokie grono czytelników. Wśród najpopularniejszych powieści znajdziemy:

  • "I nie było już nikogo",
  • "Świadek oskarżenia",
  • "Tajemnica Bladego Konia",
  • 'Dom zbrodni",
  • "Godzina zero".

5. Agatha Christie czy Arthur Conan Doyle?

Powieści Agathy Christie bywają zestawiane z twórczością Arthura Conana Doyle'a, czołowego przedstawiciela nurtu powieści detektywistycznych. To on właśnie powołał do życia Sherlock'a Holmes'a, którego poznajemy w powieści "Studium w szkarłacie" z 1888 r.

Sherlock Holmes stał się ikoną detektywistyczną w historii literatury. To na nim zbudowano archetyp, do którego odwoływali się późniejsi pisarze i reżyserzy. Inspirowała się nim również Agatha Christie, kiedy powoływała do literackiego życia postać detektywa Poirot.

Zarówno Agatha Christie, jak i Arthur Conan Doyle to mistrzowie gatunku. Napisali wiele ciekawych i trzymających w napięciu powieści detektywistycznych i kryminalnych. Ich utwory do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością i są inspiracją dla twórców seriali i filmów, a stworzone przez nich postaci to ikony kultury.

6. Agatha Christie. Książka dobra dla młodzieży?

Wielu rodziców zastanawia się, czy powieści brytyjskiej królowej kryminału są odpowiednie dla nastolatków. Okazuje się jednak, że wielu młodych ludzi chętnie sięga po tę lekturę. Kusi ich ponadczasowość kryminałów i wartka akcja.

Jesli więc nasza pociecha przejawia zainteresowanie powieścią kryminalną, warto zaproponować jej książki Agathy Christie. Porozmawiajcie później o książce, podzielcie się wrażeniami. Możecie też obejrzeć serial, których wiele powstało na kanwie powieści brytyjskiej pisarki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze