Seks to klucz do uniknięcia demencji na stare lata? Badania potwierdzają
Najnowsze badania wykazały, że seks powoduje lepszą pracę mózgu u osób po 50-tce. Naukowcy zaznaczają jednak, że nie chodzi o pamięć i koncentrację. Pozytywnie wpływa za to na wysławianie się. Prezentujemy badania na ten temat.
''Ludzie nie lubią myśleć i mówić o seksie osób w podeszłym wieku. Jest to temat tabu. Lecz musimy zmienić ten stan rzeczy i zacząć się tym tematem interesować, podnieść go do rangi ogólnospołecznej. Pomoże to sprawdzić, jak życie seksualne osób starszych wpływa na ich zdrowie psychofizyczne'' - twierdzi Dr Hayley Wright z Uniwersytetu w Coventry
1. Jak wyglądały badania?
Naukowcy z Oxfordu i Coventry połączyli swoje siły. Postanowili przeprowadzić badania z udziałem 28 mężczyzn i 45 kobiet, w wieku od 50 do 83 lat. Wszystkie osoby wypełniły w pierwszej kolejności ankiety dotyczące ich życia seksualnego na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Następnym etapem było sprawdzenie aktywności mózgu każdej z tych osób. Dokładnie chodziło o umiejętność sprawnego i spójnego wysławiania się na podstawie ćwiczenia. Musieli oni w minutę powiedzieć jak najwięcej nazw zwierząt, które znają. Następnie musieli powiedzieć jak największą liczbę słów zaczynających się na literę ''f''.
Ostatnie ćwiczenie polegało na narysowaniu i skopiowaniu skomplikowanego obrazu, który został im przedstawiony, a także na narysowaniu w możliwie jak najdokładniejszy sposób tarczy zegarowej, wyobrażając sobie jej wygląd.
2. Jakie były główne ustalenia?
Analizy wykazały, że ci z badanych, którzy prowadzili aktywne życie seksualne, znacznie lepiej wypadali w teście sprawnego i spójnego wysławiania się. Mieli także znacznie lepsze postrzeganie przedmiotów niż osoby o małej aktywności seksualnej.
Odnotowano także, że aktywność seksualna starszych osób nie wpływa jednak na pamięć i koncentrację.
Naukowcy jeszcze nie wiedzą, dlaczego aktywność seksualna może wpływać pozytywnie na te aspekty. Co takiego powoduje w naszym organizmie seks w podeszłym wieku, że sprawniej mówimy i lepiej postrzegamy. Trwają dalsze badania.
Wcześniejsze analizy pracowników Uniwersytetu McGilla w Kanadzie wykazały, że zdradzanie swojego partnera powoduje przyspieszony rozwój i dodatkową aktywność neuronów w mózgu, odpowiadających za procesy nauki i myślenia. Jak wiemy, neurony przekazują informacje o wszystkim, co się dzieje w naszym organizmie do komórek układu nerwowego.
3. Jak podsumowali badania sami naukowcy?
''Możemy jedynie przypuszczać, czy na pozytywne skutki seksu u osób starszych wpływają względy czysto społeczne czy też psychologiczne. Niewątpliwie potrzeba jednak dalszych badań realizowanych pod kątem kwestii biologii organizmu, aby sprawdzić zmiany w powodowane przez regularne stosunki seksualne po 50-tce'' - podsumowuje dr Wright.
''Z każdym kolejnym badaniem jesteśmy coraz bliżej zrozumienia, czy seks po 50-tce wpływa na nasz organizm, a jeżeli wpływa, to z jakim skutkiem. Czy istnieją powiązania i jak wyglądają relacje pomiędzy aktywnością seksualną a funkcjami poznawczymi osób starszych. Nasze aktualne ustalenia mówią, że taki związek istnieje''.
''Ludzie nie lubią myśleć i mówić o seksie po 50-tym roku życia. Musimy jednak zacząć ten temat analizować i o nim rozmawiać głośno, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że dzięki aktywności seksualnej możemy być na stare lata zwyczajnie zdrowsi'' – dodała na koniec dr Wright.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl