Trwa ładowanie...

Rzecznik Praw Dziecka chce przedłużenia rekrutacji. Apeluje o równe szanse dla uczniów

Avatar placeholder
09.04.2019 14:29
Rzecznik Praw Dziecka apeluje o równe szanse w rekrutacji do szkół średnich
Rzecznik Praw Dziecka apeluje o równe szanse w rekrutacji do szkół średnich (Biuro Rzecznika Praw Dziecka )

Jak podaje Biuro Rzecznika Praw Dziecka, Mikołaj Pawlak apeluje do premiera Morawieckiego i minister Zalewskiej o wyrównanie szans przy rekrutacji do szkół średnich.

Jego niepokój budzi fakt, że część uczniów z powodu strajku nauczycieli nie napisze we właściwym terminie testów ósmoklasistów lub testów gimnazjalnych.

- Jako Rzecznik Praw Dziecka nie mogę milczeć, gdy w oświacie dochodzi do protestu, który uderza w dzieci. O równości szans w edukacji stanowi Konstytucja RP. Jutro to święte prawo może zostać złamane – czytamy na oficjalnej stronie rzecznika.

Do egzaminów gimnazjalnych planowanych na 10-12 kwietnia 2019 r. oraz do egzaminów ósmoklasistów, planowanych na 15-17 kwietnia powinno przystąpić 725 tys. młodych ludzi z całej Polski. 21 czerwca uczniowie powinni otrzymać zaświadczenia o uzyskanych wynikach.

Zobacz film: "Jak dzieci tracą odporność?"

Blisko 350 tys. z nich kończy likwidowane już gimnazja, pozostali to absolwenci wydłużonych podstawówek.

Zobacz też: Pierwszoklasista z gimnazjum trafi do podstawówki. Jeśli nie zda

Z uwagi na strajk nauczycieli w części placówek egzaminy prawdopodobnie się nie odbędą. W efekcie, duża część uczniów dopiero na początku czerwca, w dodatkowym terminie planowanym na 3-5 czerwca przystąpi do egzaminów. Wówczas wyniki mogą nie być gotowe na 21 czerwca.

To uniemożliwi aplikowanie do szkół średnich w normalnym trybie. Dopiero po zakończeniu rekrutacji i tylko tam, gdzie zostaną wolne miejsca, uczniowie będą mogli złożyć dokumenty do szkół. Może to rzutować na ich przyszłe życie nie tylko w wymiarze edukacyjnym.

- 725 tysięcy uczniów zostanie podzielonych na lepszych i gorszych, na tych, którzy będą mogli sobie dowolnie wybrać szkołę średnią, do której chcą się dostać, i tych, którzy takiego wyboru zostaną pozbawieni. To będzie podział nie według kryterium wiedzy, umiejętności, talentów ucznia, lecz ze względu na to, czy w danej szkole nauczyciel przyjdzie lub nie przyjdzie do pracy. Nie ma na to mojej zgody – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia?
Jakie kary może nałożyć szkoła na ucznia? [6 zdjęć]

Opieka wychowawcza, stypendia, swoboda wyrażania myśli i poglądów - uczeń w szkole ma wiele praw. Ale

zobacz galerię

Rzecznik apeluje do nauczycieli o zawieszenie strajków na czas egzaminów. Zaproponował, by w jego siedzibie obyły się mediacje rządu z nauczycielami.

Wezwał również Annę Zalewską i Mateusza Morawieckiego do zlecenia kuratorom oświaty podjęcia działań zgodnych z prawem oświatowym, mających na celu zapewnienie wszystkim absolwentom podstawówek i gimnazjów równych szans w trakcie rekrutacji do szkół średnich.

Mikołaj Pawlak powołuje się na prawo do nauki (art. 70 Konstytucji RP), ochronę praw dziecka (art. 72 Konstytucji RP) oraz zasadę równego traktowania (art. 32 Konstytucji RP).

- Benjamin Franklin - słynny amerykański uczony i filozof, założyciel Stanów Zjednoczonych Ameryki i współtwórca Deklaracji Niepodległości - wierzył, że bramy mądrości nigdy nie zostają zamknięte. Nie zatrzaskujmy tych bram przed naszymi dziećmi – zaapelował rzecznik.

Zobacz też: Zwolnienia będą. I tego się boimy - rozmowa z nauczycielką gimnazjum

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze