Trwa ładowanie...

Bliźnięta mają dwóch ojców. Rzadki przypadek z Kolumbii

Avatar placeholder
18.01.2022 12:43
Bliźnięta z Kolumbii mają dwóch różnych ojców
Bliźnięta z Kolumbii mają dwóch różnych ojców (123rf)

Taka ciąża nie zdarza się często. Jest raczej dowodem na to, że natura może spłatać czasem człowiekowi niezłego figla. Grupa naukowców z Narodowego Uniwersytetu w Kolumbii potwierdziła przypadek bliźniąt, którzy pochodzą od dwóch różnych ojców. Ustalenia ojcostwa żądał mąż matki dzieci.

spis treści

1. Dzieci dwóch ojców

Sprawa rozpoczęła się w 2018 r., kiedy to Grupa ds. Genetyki Populacji i Identyfikacji Narodowego Uniwersytetu Kolumbii (UNAL) otrzymała wniosek o ustalenie ojcostwa dotyczący dwóch chłopców. Dokument zgłosił ojciec, który podejrzewał, że bliźnięta mogą nie być jego dziećmi.

Naukowcy z UNAL pobrali od mężczyzny materiał genetyczny i porównali go z DNA pochodzącym od bliźniąt. Wyniki badań zaskoczyły nie tylko rodziców dzieci. Okazało się, że profil genetyczny ojca pasuje do profilu genetycznego tylko jednej z chłopców, w przypadku drugiego dziecka eksperci wykluczyli ojcostwo tego konkretnego mężczyzny. To oznaczało, że wątpiący w wierność żony mąż okazał się ojcem tylko jednego z chłopców.

Jak to możliwe?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Eksperci wyjaśniają, że doszło tutaj do zjawiska nadpłodnienia (superfekundacji). Występuje ono, gdy zapłodnieniu ulegają różne komórki jajowe z jednego cyklu owulacyjnego, a źródłem zapłodnienia są plemniki pochodzące z dwóch aktów płciowych, które nastąpiły niedługo po sobie.

Superfekundacja występuje bardzo rzadko. Według danych statystycznych zdarza się raz na 39 tys. przypadków.

2. Badania na ojcostwo

Lilian Andrea Casas z Narodowego Uniwersytetu w Kolumbii tłumaczy, że badanie na ojcostwo polega na ustaleniu podobieństw w przekazanym do zbadania materiale genetycznym. W tym przypadku chodziło o analizę panelu chromosomu Y, wskazującego na płeć męską.

"Chromosom He Y jest oddzielony tylko przez linię ojcowską i robi to z pokolenia na pokolenie, nigdy się nie zmienia. Zatem oczekuje się, że chromosomy Y u syna są identyczne jak te u ojca. W tym przypadku profil genetyczny ojca pokrywał się z profilem jednego z bliźniaków. Natomiast u drugiego wykazano 14 z 17 możliwych niespójności. To wykluczyło fakt ojcostwa" - wyjaśnia Lilian Casas.

Ekspertka zwraca uwagę, że zgodnie z procedurami, w przypadku negatywnego wyniku testu na ojcostwo, procedura jest powtarzana, by wykluczyć błędy techniczne. Dlatego naukowcy wezwali rodziców dzieci i ponownie pobrali im próbki do badań. Wyniki okazały się jednak takie same.

W Kolumbii wykonuje się rocznie ok. 11 tys. testów na potwierdzenie ojcostwa.

"Chociaż jest to prosta procedura, ma bardzo duży ładunek emocjonalny ze względu na rodzaj implikacji społecznych i kulturowych. Opinie o ojcostwie ujawniają szereg uprzedzeń wciąż ukrytych w kolumbijskim społeczeństwie, dotyczących na przykład kwestii takich jak macierzyństwo czy seksualność" - powiedział dyrektor zespołu ekspertów William Usaquén.

Historia bliźniąt to pierwszy udokumentowany tego typu przypadek w Kolumbii, dlatego też w 2021 r. został opisany w piśmie Biomedical Journal wydawanym przez kolumbijski Narodowy Instytut Zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze