Rozstępy na brzuchu, udach i piersiach – jak o nie dbać, czym smarować, aby były jak najmniej widoczne?
Jedni nabywają je w okresie dojrzewania, jednak najczęściej pojawiają się wraz z rozwojem ciała przyszłej mamy. Rozstępy to blizny, które trzeba albo zaakceptować i pokochać, albo spróbować zmniejszyć ich widoczność.
Artykuł sponsorowany
1. Rozstępy – jak i dlaczego powstają?
Proces powstawania rozstępów odbywa się najczęściej w wyniku gwałtownego rozciągania się tkanki skórnej podczas przybierania na wadze, jej utraty lub rośnięcia. Zwykle te zmiany skórne pojawiają się w okresie ciąży i w trakcie dojrzewania. Występowanie rozstępów ma przede wszystkim podłoże genetyczne. Jeśli nasze mamy je miały w trakcie ciąży, są spore szanse, że pojawią się także na naszym ciele. Nie jest to oczywiście regułą.
2. Rozstępy w ciąży na brzuchu, udach i piersiach – kiedy się pojawiają?
Rozstępy są początkowo widoczne w postaci czerwonych pręg różnej długości. W miarę czasu zmieniają kolor na różowocielisty. Pojawiają się wskutek zrywania włókien kolagenowych i elastynowych w warstwie skóry właściwej. Osłabiać je może także hormon niekiedy w nadmiarze produkowany w czasie ciąży, czyli kortyzol (tak zwany hormon stresu). Kiedy ciało znacząco się rozrasta, często wiązania kolagenu i elastyny nie wytrzymują naprężeń i ulegają zerwaniu. Wtedy też właśnie zaczynamy na skórze dostrzegać ciemne pręgi – zwykle na brzuchu, udach i piersiach.
Pojawianie się rozstępów dzielimy na dwie fazy:
• zapalną – ten etap trwa przez około pół roku. Podczas fazy zapalnej powstawanie rozstępów bywa uporczywe i mało komfortowe. W jej trakcie dochodzi do licznych napięć naskórka wywołujących swędzenie, pękanie i szczypanie. Pręgi są czerwone, obrzęknięte i dobrze widoczne.
• zanikową – to faza, podczas której powstałe rozstępy stają się jaśniejsze, różowocieliste lub beżowe. Da się je także wyczuć na skórze jako niewielkie wgłębienia.
3. Jak uniknąć rozstępów po ciąży?
Nie zawsze możemy uniknąć blizn. Jeśli ich powstawanie jest podyktowane uwarunkowaniami genetycznymi, trudno nam będzie się przed nimi ustrzec. Jeśli jednak ich pojawianie się ma inne podłoże, mamy pewne szanse. Najważniejszym krokiem w zmniejszeniu ryzyka pojawienia się rozstępów jest regularne nawilżanie i natłuszczanie ciała sprawdzonymi kosmetykami emolientowymi i olejkowymi. Optymalnie nawodniona skóra z prawidłowo funkcjonującym płaszczem hydrolipidowym jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne, przesuszenia, a także jest wyjątkowo jędrna, elastyczna, a co za tym idzie – mniej podatna na zrywanie wiązań kolagenowych i elastynowych. Podczas takiej codziennej pielęgnacji warto przeprowadzać dodatkowo delikatny masaż rozciągający naskórek. Można wówczas sięgać po specjalne gąbki bądź masażery z wypustkami, które dodatkowo poprawią mikrokrążenie podskórne limfy i krwi. Profilaktyka na pewno wspomoże walkę z pojawianiem się rozstępów.
Przyczyną pojawiania się pręg może być także nieprawidłowa dieta uboga we wszelkie wartości odżywcze, a pełna przetworzonej żywności. Warto więc zawczasu wprowadzić do jadłospisu potrawy bogate w cynk, magnez, krzem, witaminy i nienasycone kwasy tłuszczowe.
4. Co na rozstępy – nie tylko w ciąży? Domowe sposoby
Jeśli już na naszym ciele pojawiły się pierwsze pręgi, nie przerywajmy pielęgnacji. W dalszym ciągu prowadźmy silne nawilżanie i natłuszczanie ciała. Raz w tygodniu poświęćmy także czas na masaż skóry. Jak go wykonywać? W miejscach, gdzie pojawiły się świeże rozstępy, delikatnie masuj naskórek kolistymi ruchami przez około 15 minut, jednocześnie aplikując nawilżający preparat. Masaż możesz również wykonywać pod prysznicem.
Warto także sięgać po domowe sposoby. Zazwyczaj większość przydatnych składników mamy pod ręką w kuchni. Świetnym naturalnym peelingiem do skóry stanie się połączenie fusów z kawy z oliwą z oliwek, olejkiem pod prysznic bądź z olejkiem Bio-Oil. Po krótkim masażu takim miksem zmyj go letnią wodą. Jeśli jesteś w ciąży, nie bój się – taka ilość kofeiny nie powinna Ci zaszkodzić. :) A jeśli masz obawy, fusy zastąp białym cukrem. Możesz także nacierać się sokiem z ziemniaków – pobudza on regenerację skóry i uelastycznia ją. Wszelkie kuracje warto wzbogacać sokiem z cytryny, jeśli nie mamy problemów z nadreaktywnością naskórka.
Walkę z rozstępami może również wspomóc kąpiel z dodatkiem naturalnej soli morskiej (pamiętaj, by w ciąży nie stosować gorącej wody i kąpać się maksymalnie 15 minut). Tuż po umyciu ciała należy koniecznie je nawilżyć i natłuścić (np. olejkiem). Rozpulchniona skóra świetnie przyjmie składniki aktywne z preparatu pielęgnacyjnego.
5. Najlepsze kosmetyki zmniejszające widoczność rozstępów
Czego szukać w kosmetykach? Jakie składniki aktywne mogą pomóc w zmniejszeniu widoczności rozstępów i zapobiec przed ich pojawianiem się? Mogą to być między innymi:
• oleje roślinne, na przykład z kiełków pszenicy, jojoba, arganowy, migdałowy – to esencje, które poprawią wygląd nieestetycznych blizn w pierwszej fazie;
• aloes – to roślina-cud, świetnie nawilża, regeneruje i koi naskórek;
• witaminy, szczególnie A i E – nie od dziś wiadomo, że to substancje chroniące skórę przed wieloma czynnikami zagrażającymi jej zdrowiu i pięknu;
• olejki eteryczne bezpieczne dla kobiet w ciąży – na przykład rozmarynowy, lawendowy, nagietkowy czy rumiankowy.
Olejek Bio-Oil to preparat, który zawiera większość korzystnych substancji aktywnych w swoim składzie. Pomaga w walce nie tylko z rozstępami, lecz także z bliznami, przebarwieniami, nadmiernym przesuszeniem naskórka. Bogaty w kompleks olejków i witamin poprawia wygląd skóry nawet już po 8 tygodniach regularniej kuracji. Dodatkowo preparat tworzy na ciele cienką warstwę okluzyjną chroniącą tkankę przed utratą cennej wilgoci – naskórek więc pozostaje elastyczny i miękki, a więc bardziej odporny na zrywanie wiązań kolagenowych i elastynowych. Zdrowsza i silniejsza skóra – mniej rozstępów i blizn. Skuteczność olejku Bio-Oil potwierdzono klinicznie. Na rozstępy można także używać kosmetyków z retinoidami To jednak związki niewskazane dla kobiet w ciąży! Retinoidy, czyli pochodne witaminy A, pobudzają produkcję kolagenu w skórze, sprawiając, że ta staje się bardziej elastyczna. Nie wiadomo jednak, jak wpływają na rozwój płodu.