Rozstępy – co zrobić, by ich uniknąć?
Materiał powstał przy współpracy z Palmer's
Charakterystyczne prążki na ciele to problem, z którym zmaga się wiele kobiet – zwłaszcza przyszłych lub świeżo upieczonych mam. Na szczęście są sposoby, aby w porę im zapobiec. Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować skórę, aby była gładka, nawilżona i bez rozstępów.
Bez względu na to, czy chodzi o dziewczynę z figurą modelki, czy młodą mamę – rozstępy mogą dotyczyć każdego. Bywa, że pojawiają się również u osób aktywnie uprawiających sport, a także u intensywnie rosnących dzieci. Trudno się więc dziwić, że miewają je kobiety w ciąży, których ciało musi wiele znieść.
1. Przyczyny pojawiania się rozstępów
Nieestetyczne prążki na skórze ujawniają się pod wpływem przybierania na wadze, ale dużą rolę odgrywają także czynniki genetyczne i hormonalne. Podczas ciąży rozstępy mogą pojawić się w różnych miejscach: na brzuchu, piersiach, udach i pośladkach. W tych partiach ciała skóra ulega najsilniejszemu rozciąganiu. To pod jego wpływem dochodzi do zerwania włókien kolagenu i elastyny w głębszej warstwie skóry. Efektem tego są właśnie rozstępy, które uwidaczniają się pod powierzchnią naskórka.
Miejsca dotknięte rozstępami wyglądają tak, jakby były pokryte cienkimi, równolegle ułożonymi niteczkami. Może być ich wiele, ale czasem pojawia się zaledwie jedna lub dwie zmiany. Co ciekawe, zanim rozstępy ostatecznie zbledną, najpierw mają barwę ciemnoróżową lub nawet sinofioletową. To bardzo ważne, ponieważ na tym etapie można jeszcze skutecznie się ich pozbyć. Później można jedynie próbować zmniejszyć ich wielkość lub głębokość.
2. Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?
Pierwsza rzecz, jaką warto zrobić dla swojej skóry, to nawadnianie jej od wewnątrz. Woda pomaga usuwać toksyny z organizmu i dobrze wpływa na komórki naskórka. Co za tym idzie, zapobiega pojawianiu się cellulitu i rozstępów. Według zaleceń lekarzy kobiety w ciąży powinny pić ok. 8 szklanek wody mineralnej dziennie. Jeżeli mamy dość jej smaku, możemy wrzucić do niej cytrynę lub zastąpić ją herbatą. Warto również wprowadzić do diety warzywa i owoce, które zawierają dużo wody – takie jak melon, arbuz, truskawki czy ogórek.
Zobacz koniecznie: Proste sposoby na to, by czuć się piękną w ciąży
Oprócz regularnego nawadniania konieczna jest pielęgnacja skóry za pomocą odpowiednich kosmetyków. Kluczowe składniki pomocne w walce z rozstępami to masło kakaowe (naturalny emolient o właściwościach nawilżających) oraz witamina E (antyoksydant, który zapobiega uszkodzeniom kolagenu). Znajdziemy je np. w produktach Palmer’s, których zadaniem jest poprawa elastyczności skóry i ochrona przed postawaniem rozstępów.
3. Rewolucyjne kosmetyki na rozstępy
Regularne smarowanie połączone z masażem skóry dobrze jest zacząć jeszcze przed zajściem w ciążę albo na samym jej początku. Warto wypróbować balsam przeciw rozstępom Palmer’s, który działa zmiękczająco, wygładzająco, a także rozjaśniająco na skórę, blizny i rozstępy. Dodatkowo zawiera on masło shea oraz opatentowaną formułę Bio C-Elaste® – wyjątkowo silną kombinację aktywnych składników: kolagenu, elastyny, wąkrotki azjatyckiej, olejku ze słodkich migdałów oraz olejku arganowego, która zmniejsza ryzyko pojawiania się rozstępów w okresie ciąży.
Od drugiego trymestru można zacząć stosować również skoncentrowany krem przeciw rozstępom Palmer’s, przeznaczony na partie najbardziej narażone na ich pojawienie się: piersi, brzuch, biodra, pośladki i uda. Do walki z rozstępami stworzone zostało również specjalne masełko do brzucha dla kobiet w ciąży – idealne do masażu przed snem. Zawiera kolagen i elastynę, czyste masło kakaowe, masło shea, olejki roślinne, a także witaminę E oraz formułę Bio C-Elaste®.
4. Pielęgnacja skóry po porodzie
Pamiętajmy, że ciało, aby wrócić do normy, potrzebuje odżywienia. Dlatego kurację przeciw rozstępom powinno się kontynuować co najmniej 3 miesiące po porodzie. Jeżeli zależy nam również na wymodelowaniu sylwetki, wypróbujmy ujędrniający balsam do ciała z koenzymem Q10, który oprócz najważniejszych składników obecnych w produktach Palmer’s dodatkowo zawiera ekstrakt z korzenia żeń-szenia, który poprawia ukrwienie skóry, aktywując rozkład tłuszczy i hamując syntezę kwasów tłuszczowych. Z kolei koenzym Q10 stymuluje produkcję kolagenu i elastyny w organizmie, dzięki czemu skóra z każdym dniem staje się coraz gładsza i bardziej jędrna.
Materiał powstał przy współpracy z Palmer's