Rodzice ostrzegają przed "Choking Game". Podduszenie dla zabawy skończyło się śmiercią nastolatka
Nastolatkowie mają nową i bardzo niebezpieczną zabawę - "Choking Game", polegającą na podduszenia. Chwilowa utrata świadomości daje poczucie euforii. Rodzie alarmują, że głupia zabawa może spowodować śmierć, jak to było w przypadku 14-latka z Utah.
1. Choking Game skończyło się tragedią
Claudine Hatch, matka ze stanu Utah w USA, zaczęła bić na alarm po tym, jak jej syn stracił przyjaciela przez głupią zabawę.
"Choking Game" polega na chwilowym zablokowaniu dopływu tlenu do mózgu. Utrata świadomości powoduje uczucie lekkiego haju. Tej właśnie "zabawy" miał próbować przyjaciel 15-letniego Izaak, syna Claudine. Niestety, skończyło się to tragedią. Nastolatek zmarł w swoim domu.
"Był jednym z moich najlepszych przyjaciół. Nie mogę uwierzyć, że to zrobił" – powiedział Izaak.
2. Śmiertelnie niebezpieczna zabawa
Rodzina chłopca opowiedziała Claudine, że ich syn był sam w swoim pokoju, kiedy próbował "Choking Game".
"Poczułam się taka naiwna. Mówisz swoimi dzieciom: trzymaj się z dala od narkotyków, nie pal, nie pij. A dochodzi do czegoś, o czym nigdy nie słyszałam" - powiedziała Claudine.
Eksperci zwracają uwagę, że ta nieodpowiedzialna i bardzo niebezpieczna zabawa istnieje od dziesięcioleci. Chwilowa utrata przytomności powoduje odczucie euforii.
"Wydaje się to takie nieszkodliwe, po prostu nie oddychasz przez kilka minut - powiedziała Claudine. - To śmiertelnie niebezpieczne" - podkreśliła.
3. Jak uchronić dzieci?
Nie wiadomo jak dużo dzieci i nastolatków ucierpiało przez "Choking Game". W 2008 r. Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom przeprowadziły badanie dotyczące zgonów z powodu uduszenia. Z danych wynika, ze w latach 1995–2007 co najmniej 82 osoby w wieku od 6 do 19 lat straciło życie w wyniku niezamierzonego uduszenia podczas gry.
W ostatnim raporcie "TIME" zacytował więcej danych z CDC, z których wynika, że ponad 1400 dzieci i nastolatków zmarło w wyniku przypadkowego zawieszenia się i uduszenia w latach 2000-2015.
Eksperci radzą, aby rodzice zaczęli zwracać uwagę na strony internetowe odwiedzane przez dzieci i uważać na witryny lub wyszukiwania zawierające słowa "kosmiczna małpa", "kosmiczny kowboj", "nokaut" , "wstrzymując oddech" lub "wschodzące słońce".
Rodzice też powinni zachować czujność, jeśli zaobserwują u dziecka silne bóle głowy, ślady na szyi, przekrwione bądź czerwone oczy. Sygnałem też mogą być oddzielone od torby paski, krawaty i oraz na zwiększoną potrzebę prywatności u dzieci.
Zobacz także: Niebezpieczny trend na TikToku. Rodzice ostrzegają przed "Wyzwaniem Łamacza Czaszek"