Trwa ładowanie...

Rodzice mają spory problem. Uczniowie nie wrócą do szkół 1 września

Avatar placeholder
29.08.2023 13:26
Dłuższe wakacje dla uczniów, problem dla rodziców. Wielu nie ma co zrobić z dziećmi
Dłuższe wakacje dla uczniów, problem dla rodziców. Wielu nie ma co zrobić z dziećmi (East News)

W czerwcu Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało kalendarium roku szkolnego 2023/2024. Zgodnie z nim tegoroczny początek roku wypadnie nie 1 września, lecz 4. To dodatkowe trzy dni wakacji dla uczniów i jednocześnie… zmartwienie dla wielu rodziców.

spis treści

1. Co zrobić z dzieckiem 1 września?

1 września, przypadający w tym roku w piątek, nie będzie początkiem roku szkolnego - ten zacznie się trzy dni później, w poniedziałek. Pierwszego dnia września nie mogą być zatem prowadzone obowiązkowe zajęcia z uczniami.

"Jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek albo sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po 1 września. Stąd w roku szkolnym 2023/2024 zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się 4 września. Ten termin nie zmienia daty zakończenia poprzedniego roku szkolnego" - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka prasowa resortu edukacji.

Wiele szkół inaugurację roku szkolnego dla zerówkowiczów zaplanowało na poniedziałek 4 września. Co więcej, dyrektorzy szkół nie są zobowiązani do tego, by 1 września organizować zajęcia świetlicowe.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

"Przepisy są niejednoznaczne. Dyrektorzy szkół często wychodzą z założenia, że oddziały przedszkolne funkcjonują tak jak szkoła. Sprawę należy uporządkować" - zaznaczył w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

Brak opieki szkolnej 1 września stwarza problemy dla rodziców, szczególnie najmłodszych uczniów. Nie mogą posłać dzieci do przedszkola, ponieważ w nich rok szkolny kończy się z końcem sierpnia. Co więc powinni zrobić?

"Najlepiej jak najwcześniej zawiadomić dyrektora szkoły, że dziecko musi zostać objęte tego dnia opieką. Skracanie czasu pracy nauczycieli i ograniczanie liczby dni funkcjonowania placówek to dla rodziców duży problem. Warto, by kuratoria interweniowały w takich sytuacjach" - radzi Tomasz Elbanowski z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze