Rodzaje rolet okiennych - jakie wybrać?
Rolety okienne od dawna już deklasują zasłony i firany łapiące kurz. Zwłaszcza w ostatnim czasie, na rynku polskim pojawiło się mnóstwo rodzajów rolet okiennych, dlatego jest w czym wybierać. Aby jednak być w pełni usatysfakcjonowanym z zakupu, warto zapoznać się z podstawowymi rodzajami rolet – każda bowiem prezentuje inny wzór, materiał, specyfikę oraz cenę.
1. Rolety okienne – rodzaje
Rolety nadają pomieszczeniu subtelności i stylu. Oczywiście, chronią też doskonale przed słońcem i pozwalają nam na chwilę intymności, idealnie zakrywając całe okno. Jakie rodzaje rolet okiennych wybrać do naszego gniazdka? Przyjrzyjmy się propozycjom producentów.
1.1. Rolety ekranowe
To najbardziej powszechny typ rolet. Doskonale sprawdzają się w domu, biurze oraz w placówkach użyteczności publicznej. Roleta ekranowa zrobiona jest ze zwijanego pasa materiału (poliester, PCV lub włókno szklane). Pamiętajmy o wyborze dobrej jakości materiału – wówczas będzie on odporny na uszkodzenia i nie straci barwy przez wpływ działania promieni słonecznych.
Roleta ekranowa występuje w wariancie albo wolnowiszącym (ekran taki nie zapewni dużego zaciemnienia pokoju) albo umieszczona jest w specjalnej kasecie (roleta mini). Materiał rolety ekranowej przepuszcza rozproszone światło słoneczne oraz chroni przed zbyt dużym nagrzaniem.
1.2. Rolety austriackie
Znane są ze swoich walorów dekoracyjnych. Rolety austriackie, podobne do tradycyjnych zasłon, podnoszone są jak kurtyna w teatrze, dzięki specjalnemu systemowi sznurków. Ten typ rolet może być wykonany z praktycznie każdego tworzywa, dedykowanego do produkcji rolet. Wśród użytkowników rolet austriackich, modele zrobione z woalu zyskały największe uznanie.
1.3. Rolety rzymskie
Te rolety nie są nawijane na rolkę, tylko zwijane falami do góry. Tworzą przy zwijaniu niebanalny efekt dekoracyjny. Modele z wyższej półki mają na wyposażeniu pionowe wzmocnienia z fiszbin, dzięki którym roleta rzymska zwija się szczególnie równo, natomiast opuszczenie jej nie przysparza żadnego problemu. Jest to rozwiązanie wysoce estetyczne, idealnie nadające się do modnych mieszkań.
1.4. Rolety plisowane
Jest to uniwersalny model, stosowany na oknach ściennych oraz dachowych (dzięki ulokowaniu w prowadnicach). Roleta, przybierając kształt harmonijki, na całej długości zwijana jest równolegle. Dostępne są dwa warianty: wolnowiszące i w kasecie.
Ze względu na sposób zwijania w sklepach dostaniemy rolety jednofunkcyjne (zwijane do góry) oraz dwufunkcyjne (zwijane w obu kierunkach). Rolety plisowane o dwóch kierunkach, cieszą się uznaniem ze względu na podniesiony stopień funkcjonalności. Takie rozwiązanie zapewnia wyeksponowanie wybranej połaci okna – zarówno z dołu, jak i z góry równocześnie, a przy tym wygląda bardzo szykownie.
Warto również wiedzieć, że rolety plisowane mogą być bez problemu dopasowane do okien w przeróżnych kształtach. Ponadto, rolety te mogą być zrobione z przeróżnych rodzajów tworzyw (od tkanin naturalnych, sztuczny, poprzez dzianiny, a kończąc na włóknie bambusowym). Dzięki szerokiej palecie tworzyw, z których może być wykonana roleta plisowana, gamma barw, wachlarz wzorów i kształtów jest praktycznie nieograniczony.
1.5. Rolety dzień i noc
Jest to oryginalne rozwiązanie, pobudzające wyobraźnię oraz dostarczające nam wielu pomysłów na aranżacje pomieszczenia. W tym modelu, mamy do czynienia z podwójnymi roletami zrobionymi z poziomych pasów materiału, a między nimi pozostawiono przerwy. Sposób regulacji sprawia, że rolety dzień i noc dają podobny efekt, jaki sprawiają żaluzje.
Taki typ rolet szczególnie polecany jest do mocno nasłonecznionych pokojów ponieważ wykonane są one z grubego materiału lub folii refleksyjnej. Gdy ustawimy pasy rolet dzień i noc w pozycji otwartej, do pokoju wpadnie dużo promieni słonecznych efektywnie naświetlając pomieszczenie. Możemy też ustawić pasy w równych od siebie odstępach – w ten sposób uzyskamy atrakcyjny efekt połączenia czerni i światła, popularnie nazywanym zebrą.
Szeroki wybór materiałów, awangardowe wzornictwo oraz różnorodna kolorystyka sprawiają, że rolety dzień i noc w niczym nie przypominają przedpotopowych żaluzji.
zobacz także:
2. Rolety okienne – które wybrać?
Zanim kupimy rolety okienne, warto zadać sobie kilka pytań, które pozwolą nam określić czego oczekujemy od naszych przyszłych rolet. Aby pomóc w dobrym wyborze, pozwolę sobie na parę sugestii:
- Nie kupuj najtańszych, klasycznych rolet. Są wykonane z cienkiego materiału, który nie jest w stanie prawidłowo ochronić nas przed promieniami słonecznymi.
- Jeśli rolety kupujemy głównie po to, aby chronić się przed intensywnym światłem słonecznym, warto zastanowić się nad zakupem rolet podgumowanych – są droższe, ale w 100 proc. efektywne.
- Jeśli zależy ci na nowoczesnej stylizacji swojego mieszkania, warto zastanowić się nad roletami typu mini. Są one montowane w ramie okna albo na listwie przy szybie. Posiadają też boczne prowadnice, gwarantujące większe zaciemnienie pokoju.
- Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej kolorystyki rolet – nie tylko z powodu walorów dekoracyjnych, ale też stopnia zaciemnienia. Jasne rolety przepuszczają 30 proc. więcej promieni świetlnych niż rolety ciemne.