Trwa ładowanie...

Rodzą się jako dziewczynki. Gdy kończą 12 lat, dzieje się coś niezwykłego

Avatar placeholder
18.12.2024 11:29
Rodzą się jako dziewczynki. Gdy kończą 12 lat, dzieje się coś niezwykłego
Rodzą się jako dziewczynki. Gdy kończą 12 lat, dzieje się coś niezwykłego (Getty Images)

Niezwykłe i rzadkie zjawisko jest prawdopodobnie zaskakujące dla wielu osób. Dotyczy ono dzieci nazywanych güevedoces, które w wieku 12 lat naturalnie zmieniają swoją biologiczną płeć. Jak to jest możliwe?

spis treści

1. Güevedoces - Malejąca liczba dziewczynek, które stają się chłopcami

Dominikana, znana jako raj na ziemi, przyciąga turystów pokrytymi białym piaskiem plażami i morzem o turkusowym odcieniu. Mimo, że wiele osób wybiera ten egzotyczny kierunek na wakacyjne podróże, większość z nich prawdopodobnie nie jest świadoma pewnego fascynującego zjawiska.

To specyficzne zjawisko występuje w Salinas, niewielkim mieście położonym na południowo-zachodniej stronie Dominikany. Tutaj, aż 2 procent dzieci urodzonych jako dziewczynki w ciągu dwunastu lat przechodzi niespotykaną metamorfozę. W wieku dojrzewania, młodym dziewczynkom zaczyna rosnąc zarost. Co więcej, tworzą się u nich pełne męskie narządy płciowe, takie jak prącie i jądra.

Zaskakujące istoty, które są nazywane güevedoces (co w tłumaczeniu oznacza "penis w wieku dwunastu lat") lub machihembras ("początkowo kobieta, następnie mężczyzna").

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Zagadnienie to już wielokrotnie opisywane było przez naukowców. Zostało również zaprezentowane w programie BBC "Countdown to life" ("Odliczanie do życia"). W jednym z reportaży poznajemy postać Johnny’ego, chłopca, który na świat przyszedł jako Felicita, oraz Carla, który wcześniej znany był jako Carla. Tożsamość płciową, niezgodną z płcią biologiczną, którą oznaczono podczas ich urodzenia, odkryli o wiele wcześniej niż w wieku dwunastu lat.

Johnny nie ukrywa, że w dzieciństwie bardziej ciągnęło go ku zabawkom i aktywnościom typowym dla chłopców, mimo że często otrzymywał zabawki przeznaczone do dziewczyn. W wywiadzie dla jednego z programów zdradził, że w każdej wolnej chwili dołączał do grupek chłopców, by pograć z nimi w piłkę.

2. Naukowcy dostrzegają i badają zjawisko

Zjawisko, które dotknęło Johnny'ego, występuje nie tylko w Salinas, gdzie żyje około 90 osób określanych mianem güevedoces. Jest ono obserwowane również w Papui-Nowej Gwinei oraz w Egipcie. Pierwsza naukowa analiza tego fenomenu pojawiła się na łamach czasopisma "Science" w 1974 roku. Fotografie osób posiadających cechy güevedoces ukazały się natomiast w "American Journal of Medicine" trzy lata później.

Julianne Imperato-McGinley, uznana amerykańska endokrynolożka z Cornell Medical College, w latach 70. wybrała się na Dominikanę, aby bliżej przyjrzeć się fenomenowi güevedoces. Prace Imperato-McGinley i innych naukowców doprowadziły do odkrycia, że osoby związane z tym zjawiskiem są nosicielami genetycznej mutacji, która prowadzi do braku enzymu 5-alfa reduktazy (5AR).

Pełni on kluczową rolę w naszym ciele, przekształcając męski hormon - testosteron - na Dihydro-testosteron (DHT). To właśnie DHT, podczas rozwoju embrionalnego, wpływa na powstawanie prącia, moszny i prostaty. Natomiast w okresie dojrzewania, DHT promuje ciągły rozwój męskich organów płciowych i jest elementem wywołującym pojawienie się męskiego zarostu.

Osoby z niedoborami tego enzymu są biologicznie płci męskiej. Ale dopiero podczas dojrzewania, kiedy organizm zalewa testosteron, ich prawdziwa płeć ma szansę się ujawnić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze