Rewolucja na TikToku. Platforma wprowadza limity
Aplikacja TikTok wprowadzi w nadchodzących tygodniach automatyczne ograniczenie czasu korzystania dla osób poniżej 18. roku życia. Będzie to 60 minut dziennie. Zmiany mają pomóc najmłodszym użytkownikom utrzymać równowagę między życiem realnym a cyfrowym.
1. Limity na TikToku
TikTok wdarł się na scenę portali społecznościowych przebojem i stał się jednym z najważniejszych graczy cyfrowych na świecie. Platforma umożliwia tworzenie, udostępnianie i oglądanie krótkich klipów. Miliony użytkowników znajdą na niej nagrania z poradami, relacje z podróży czy zabawne scenki rodzajowe.
Wielka popularność to też wiele godzin spędzonych na korzystaniu z aplikacji.
Platforma postanowiła przygotować dla użytkowników narzędzia, które pomogą im spędzać na niej czas w bezpieczny sposób. Mowa tu głównie o kontrolowaniu ilości tego czasu.
Władze platformy informują, że w nadchodzących tygodniach każde konto należące do użytkownika poniżej 18. roku życia otrzyma automatyczny 60-minutowy dzienny limit czasu przed ekranem.
Co w sytuacji, gdy ten limit zostanie osiągnięty? Wtedy młody użytkownik zostanie poproszony o podanie hasła, aby móc kontynuować przeglądanie aplikacji.
"Podejmując decyzję, jak długo pozwolić najmłodszym użytkownikom korzystać na co dzień z TikToka, bazowaliśmy na aktualnych badaniach akademickich, a dodatkowo współpracowaliśmy z ekspertami z Digital Wellness Lab w Boston Children's Hospital" - wyjaśnia w komunikacie Piotr Żaczko, manager komunikacji TikToka w Europie Środkowej.
2. Przypomnienie o śnie
Nie tylko nadmierna liczba godzin spędzanych w sieci jest problemem użytkowników, ale również korzystanie ze smartfonów w godzinach nocnych. Aby go rozwiązać, platforma wprowadza przypomnienie o śnie.
Jak to działa?
O ustalonej godzinie pojawi się okienko z informacją, że czas wylogować się z aplikacji.
Funkcje ograniczania czasu spędzanego na platformie uzupełniają inne ustawienia przeznaczone dla kont nastolatków:
osoby w wieku 13-15 lat mają domyślnie ustawione prywatne konta,
bezpośrednie wiadomości są dostępne tylko dla osób od 16. roku życia,
jeśli ktoś chce prowadzić streaming na żywo, musi mieć ukończone 18 lat,
minimalny dopuszczalny wiek użytkownika TikToka to 13 lat.
3. Kontrola rodzicielska
Popularna platforma wprowadza również narzędzia, które wspomogą rodziców jej najmłodszych użytkowników. Mowa tu o rozszerzeniu funkcji Parowania rodziny. Te trzy nowe rozwiązania to:
niestandardowe dzienne limity czasu przed ekranem - opiekunowie będą mogli dostosować dzienny limit czasu przed ekranem dla nastolatka,
pulpit nawigacyjny czasu przed ekranem - rodzice w jednym miejscu znajdą podsumowanie dotyczące ilości czasu spędzonego w aplikacji, liczbę uruchomień TikToka oraz zestawienie czasu spędzonego na platformie z podziałem na dzień i noc,
wyciszanie powiadomień - TikTok umożliwia ustawienie harmonogramu wyciszania powiadomień na kontach nastolatków.
I dodatkowo:
Nowa kontrola treści: opiekunowie będą mieć większy nadzór nad treściami oglądanymi przez nastolatków dzięki nowemu sposobowi na filtrowanie filmów za pomocą słów lub hashtagów. To rozwiązanie jest jeszcze w fazie opracowania i testów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl