Trwa ładowanie...

Przekłuła uszy niemowlakowi. Nagranie tiktokerki wzbudziło kontrowersje

 Anna Klimczyk
20.01.2022 16:27
Przekłucie uszu noworodkowi. TikTok pęka w szwach od tych filmików
Przekłucie uszu noworodkowi. TikTok pęka w szwach od tych filmików (Getty Images)

TikTokerka działająca pod pseudonimem "kristybolton6" postanowiła w jednym ze swoich nagrań zrelacjonować wizytę u kosmetyczki, na którą zabrała swoją malutką córeczkę. Kobieta stwierdziła, że pokaże jak, przekłuwa dziewczynce uszy. Widzimy, że dziecko jest przerażone, a po zabiegu głośno płacze. Pod filmikiem pojawiło się wiele negatywnych komentarzy.

spis treści

1. TikTokera przekuła uszy malutkiemu dziecku

TikTokerka znana jako "kristybolton6" opublikowała w sieci filmik, na którym widać jak kosmetyczka przekłuwa uszy jej córeczce. Kobieta trzyma na rękach maleńką dziewczynkę, która jest widocznie zdenerwowana zaistniałą sytuacją i czuje się niekomfortowo. Na nagraniu widzimy, że gdy kosmetyczka przebija pierwsze ucho dziewczynki, jej twarz się zmienia. Dziecko ciężko oddycha i zaczyna płakać. Wydaje się, że mama nie jest przejęta tym, co się dzieje. Mocno trzyma córeczkę na swoich kolanach, a na jej twarzy widzimy lekki uśmiech.

@kristybolton6 #baby #earpiercing ♬ Oh No Oh No Oh No No No - Dubskie

Pod nagraniem pojawiło się wiele negatywnych komentarzy. Internauci zwracali uwagę na to, iż widać, że dziewczynka cierpi i narażanie jej na taki stres jest niepotrzebne. Niektórzy użytkownicy oznaczali w komentarzach platformę TikTok i pytali jak to możliwe, że takie filmy nie są z niej kasowane:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

"Powinnaś zaczekać, aż będzie starsza i sama zdecyduje, czy chce mieć przekłute uszy",

"Biedne dziecko",

"Przecież widać, że ona cierpi".

"Nie mogę na to patrzeć".

Przekłuwanie uszu niemowlętom
Przekłuwanie uszu niemowlętom (Getty Images)

2. Przekłuwanie uszu niemowlętom

Wielu rodziców decyduje się na przekłucie uszu malutkim dzieciom. Można nawet powiedzieć, że trwa swoista moda na ten zabieg.

Zwolennicy uważają, że im wcześniej przekłuje się uszy dziecku, tym lepiej. Nie będzie ono wtedy pamiętało bólu towarzyszącego przekłuwaniu.

Przeciwnicy mówią z kolei, że narażanie dziecka na niepotrzebny stres i ból to barbarzyństwo. Niemowlaki często nie panują nad swoimi ruchami i mogą uszkodzić dziurkę albo nawet wyrwać kolczyk. Ranę po przekłuciu trudniej jest też pielęgnować, łatwiej może wdać się infekcja.

W przypadku małych dzieci mogą pojawić się groźne dla zdrowia powikłania. Ucho po przekłuciu goi się dość długo. Potrzeba nawet dwóch miesięcy, by było całkowicie zdrowe. W tym czasie ranę trzeba często przemywać, delikatnie poruszać kolczykiem i unikać niepotrzebnego dotykania ucha. Wszystkie te czynności mogą niepotrzebnie drażnić dziecko i wywoływać u niego dyskomfort.

Rodzice powinni dobrze przemyśleć decyzję o takim zabiegu, zanim zdecydują się na przekłucie uszu niemowlaka, powinni skonsultować się z pediatrą:

- Z badań wynika, że im wcześniej dziecko ma przekłute uszy, tym większe ryzyko alergii kontaktowej występującej w przyszłości. Biorąc pod uwagę badania i moje doświadczenie jako alergologa, odradzam wszystkim rodzicom przekłuwanie uszu dziecka, dopóki nie skończy piątego roku życia - mówi portalowi WP abcZdrowie dr n. med. Joanna Matysiak, pediatra i alergolog.

Warto nadmienić, że w krajach takich jak Chile czy Brazylia przekłuwanie uszu u niemowląt jest na porządku dziennym.W krajach Europy Zachodniej świadomość społeczeństwa wzrasta na wielu poziomach. Coraz więcej mam nie chce narażać dziecka na niepotrzebny stres i powikłania zdrowotne. Z kolei w Afryce, podobnie jak w krajach Ameryki Łacińskiej, ozdabianie ciała już od najmłodszych lat jest tradycją.

Ponadto to dziecko powinno mieć prawo do samodzielnego podjęcia decyzji, czy chce nosić biżuterię, czy nie. Opiekunowie nie powinni narzucać maluchom swojej woli poprzez przekłuwanie ich uszu na tak wczesnym etapie życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze