Trwa ładowanie...

Reranie. Jakie są przyczyny tej wady wymowy, jak przebiega leczenie?

 Ewa Rosiecka
16.12.2021 23:26
Reranie - wada wymowy "r"
Reranie - wada wymowy "r" (Adobe Stock)

Reranie to wada wymowy, która polega na niewłaściwej wymowie głoski R. Do pewnego momentu jest naturalnym etapem rozwoju, jednak w niektórych przypadkach może wymagać terapii logopedycznej. Jakie są przyczyny rerania? Jakie rodzaje wyróżniamy? Jak nauczyć dziecko prawidłowej wymowy R? Sprawdź!

spis treści

1. Jakie są przyczyny rerania?

Reranie, inaczej rotacyzm jest zaburzeniem mowy, którego skutkiem jest niewłaściwe wymawianie głoski R. Rotacyzm, podobnie jak inne wady wymowy, może utrudniać dziecku kontakty z otoczeniem, a także powodować różnego rodzaju niepowodzenia szkolne i towarzyskie. Jakie są przyczyny rerania?

Wada ta może być spowodowana czynnikami środowiskowymi, takimi jak np. rotacyzm w najbliższym otoczeniu dziecka w okresie rozwoju jego mowy.

Może także wynikać z czynników wewnątrzpochodnych - organicznych i funkcjonalnych, np. nieprawidłowa budowa narządu mowy dziecka (zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe, niedokształcony słuch fonetyczny lub niższa sprawność języka naszego dziecka), a także wady zgryzu.

2. Jakie są rodzaje rerania?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Do najczęściej występujących rodzajów rotacyzmu zaliczamy:

  1. Rotacyzm właściwy - występuje, gdy dziecko nieprawidłowo wymawia głoskę R, do czego dochodzi wskutek zmiany miejsca artykulacji; w ten sposób powstaje dźwięk niewystępujący w prawidłowym systemie fonetycznym; możemy go podzielić na reranie:
  • wargowe;
  • podniebienne;
  • języczkowe;
  • między zębowe;
  • gardłowe;
  • policzkowe;
  • nosowe;
  • krtaniowe;
  • boczne.
  1. Mogirotacyzm - mamy z nim do czynienia, gdy głoska R nie istnieje w systemie fonetycznym dziecka, przez co jest pomijana, np. zamiast rolki maluch wypowiada "olki" itd.
  2. Pararotacyzm (rotacyzm rozwojowy) - naturalny etap rozwoju; dziecko zastępuje głoskę R głoskami L, J czy Ł.

3. Leczenie rerania u dzieci

Jeśli u naszego dziecka zostanie wykryty rotacyzm, powinniśmy jak najszybciej zacząć korygować tę wadę, ponieważ niewłaściwy wzorzec może się utrwalić, w przyszłości przysparzając mu kłopotów.

Do logopedy możemy udać się już z 3-4 letnim dzieckiem. Podczas takiej wizyty specjalista ustali, czy reranie wynika z naturalnego rozwoju dziecka, czy też problem jest głębszy i należy podjąć leczenie. Wizyta taka jest konieczna, jeśli dziecko ukończyło 6 lat i w dalszym ciągu nie wymawia głoski R lub robi to nieprawidłowo.

Terapia leczenia rotacyzmu zwykle rozpoczyna się od ćwiczeń wstępnych, które mają na celu uzyskanie wibracji czubka języka, takich jak liczenie zębów czubkiem języka czy kląskanie.

Aby leczenie przyniosło odpowiedni efekt, ćwiczenia powinny być wykonywane zarówno w gabinecie logopedycznym, jak i w domu; bardzo ważna jest regularność ich wykonywania.

Leczenie może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat, a wiele zależy od motywacji do korygowania wady oraz systematyczności.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze