Rekordowy nabór do szkół średnich. Będą się uczyć w kontenerach
W Lesznie (woj. wielkopolskie) wymyślono dość nietypowe rozwiązanie problemu, jakim będzie rekordowo liczny nabór do klas pierwszych szkoły średniej. Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych nie dysponuje tak dużą przestrzenią, by pomieścić uczniów. Miasto wyposaży placówkę w kontenery.
1. Uczniowie będą się uczyć w kontenerach
Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie (woj. wielkopolskie) już teraz szykuje się na rekordową liczbę uczniów obecnych klas ósmych, którzy od września rozpoczną naukę w szkole średniej. Niestety budynek szkolny nie jest przystosowany do tak dużej liczby osób.
- Wielokrotnie już mówiliśmy o tym, że ten rok zapowiada się dość ciężki, jeżeli chodzi o liczbę osób, które mają w planie uczyć się w leszczyńskich szkołach ponadpodstawowych. Jedną z takich szkół, która de facto, nie mają możliwości znalezienia nowych pomieszczeń, jest właśnie Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych - powiedział w rozmowie z Radiem Poznań wiceprezydent Leszna Piotr Jóźwiak.
Placówka wystąpiła do miasta o pomoc w zorganizowaniu dodatkowego miejsca, w którym mogłyby się odbywać zajęcia szkolne. Dlatego też Leszno kupi dwa kontenery za ponad 45 tys. złotych.
- Te kontenery są przystosowane do prowadzenia w nich nauczania, co być może pozwoli na to, żeby ten jeden oddział więcej się zmieścił. W kolejnych latach te kontenery będą mogły być wykorzystane na potrzeby szkoły - powiedział w wywiadzie dla Telewizji Leszno.
2. Rekordowa liczba uczniów
Należy zaznaczyć, że kontenery będą przeszklone, by do środka wpadało światło słoneczne, ale jednocześnie odpowiednio izolowane, by zapewnić uczniom dobre warunki. Taka zabudowa jest zazwyczaj wykorzystywana jako tymczasowe mieszkania socjalne dla osób, które straciły dach nad głową.
Dlatego też pomysł Leszna może wydawać się dość nietypowym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o realizację obowiązku szkolnego i podwójny rocznik w szkołach.
Według poznańskiego magistratu, klasy ósme w czerwcu ukończy około 6200 osób. To o tysiąc więcej niż w zeszłym roku.
Skąd problemy z tegorocznym naborem do szkół średnich? To efekt obniżenia wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat, który został wprowadzony podczas reformy rządu PO-PSL. Tak więc do szkół średnich starać się będą dostać nastolatkowie z rocznika 2009, który rozpoczął naukę w wieku sześciu lat oraz pół dzieci z 2008 roku, które poszły do szkoły jeszcze jako siedmiolatki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl