3 z 8Właściwości lecznicze ziela rdestu
Ziele rdestu ptasiego stosuje się w wielu schorzeniach. Przede wszystkim, roślina skutecznie niszczy bakterie będące przyczyną stanów zapalnych organizmu, głownie dróg moczowych. Ponadto, dzięki właściwościom moczopędnym sprzyja usuwaniu wraz z moczem soli potasu i sodu, a także mocznika. Stąd jego zastosowanie w skazie moczanowej i w chorobach reumatycznych.
Ziele rdestu ptasiego działa kojąco na układ oddechowy, dlatego jest pomocne przy leczeniu chorób gardła i płuc. Związki zawarte w tej roślinie mają również działanie rozkurczowe. Poprawiają przemianę materii.
Preparaty z rdestu są też polecane w schorzeniach wątroby, przewodu pokarmowego oraz przy przeroście gruczołu krokowego. Ponadto pomogą zatamować niewielkie krwawienia w drogach rodnych. Obniżają też poziom cukru we krwi.
Ziele można także stosować zewnętrznie na rany, oraz owrzodzenia i oparzenia, gdyż dezynfekuje i przyspiesza gojenie. Wykorzystywane jest także jako środek do płukania w łagodnych stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła.