Trwa ładowanie...

Rakotwórczy glifosat. Powszechny w żywności i środkach higieny

Avatar placeholder
29.07.2021 12:57
Podpaski i tampony mogą zawierać rakotwórczy glifosat
Podpaski i tampony mogą zawierać rakotwórczy glifosat (123rf.com)

Glifosat znajdziesz zarówno w żywności, jak i w produktach przeznaczonych do higieny oraz pielęgnacji. Badacze ostrzegają przed jego rakotwórczym działaniem. Może również powodować szereg nieprawidłowości w rozwoju płodu u ciężarnych kobiet.

spis treści

1. Glifosat może mieć działanie rokotwórcze

W 2015 roku Amerykanie oficjalnie uznali glifosat za substancję o działaniu rakotwórczym. W Unii Europejskiej wciąż jest używany. Przede wszystkim znajdziemy go w produkcie powszechnie stosowanym w ogrodnictwie.

Roundup to środek chwastobójczy, którego glifosat jest substancją czynną. Stosuje się go m.in. przy uprawie zbóż dla ludzi oraz na pasze dla zwierząt.

Zobacz film: "Karagen – ukryty zabójca na twoim talerzu"

International Agency for Research on Cancer ostrzega przed spożywaniem żywności, która zawiera ten składnik.

Glifosat jest obecny również w bawełnianych produktach przeznaczonych do codziennej pielęgnacji i higieny. Szczególnie dotyczy to dedykowanych kobietom przedmiotów, jak choćby waciki czy tampony.

Badacze m.in. z Niemczech i Kanady wykazali, że glifosat można znajdować się we krwi lub moczu większości populacji.

2. Glifosat w produktach do higieny dla kobiet

Naukowcy z Universidad Nacional de La Plata zbadali środki do higieny, głównie dla kobiet. Pod lupę wzięto tampony, podpaski, wkładki higieniczne, waciki do demakijażu, chusteczki higieniczne.

Zobacz, których produktów najlepiej unikać. Są szkodliwe dla zdrowia
Zobacz, których produktów najlepiej unikać. Są szkodliwe dla zdrowia [5 zdjęć]

Istnieje około 10 000 udokumentowanych przypadków ostrych reakcji na aspartam. Podejrzewa się jego związek

zobacz galerię

W 85 proc. wykazano skażenie glifosatem. W 62 proc. wykryto również obecność kwasu aminometylofosforowego, który jest jeszcze bardziej szkodliwą pochodną glifosatu.

Wynik ma związek z obecnością bawełny w tych produktach. Uprawy są często bardzo obficie spryskiwane preparatami z zawartością glifosatu.

3. Glifosat w żywności

Glifosat występuje również w żywności. Płatki śniadaniowe, batoniki zbożowe, bułki, chleb, ciasteczka, a nawet śmietanka do kawy to jego potencjalne źródła.

Glifosatem mogą być zanieczyszczone wszystkie produkty spożywcze mające w składzie pszenicę, owies, soję lub kukurydzę. Mięso zwierząt karmionych paszą, w której znajduje się glifosat, również może być nim skażone.

4. Glifosat - skutki stosowania

Producent preparatu Roundup, firma Monsanto, przegrała głośny proces z ogrodnikiem, który zachorował na chłoniaka. Przed sądem udowodniono, że przyczyną choroby był stosowany przez lata Roundup.

Skutki stosowania glifosatu w produktach do higieny to alergie, problemy z układem pokarmowym, a także szereg nieprawidłowości w rozwoju płodu u kobiet w ciąży.

Spożywanie glifosatu wraz z żywnością może skutkować nietolerancjami pokarmowymi, alergiami, rozwojem celiakii, cukrzycy, upośledzeniem płodności i rozwojem groźnych nowotworów..

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze