Trwa ładowanie...

Rak wątroby u ciężarnych. Ciąża może utrudnić diagnozę

 Maria Krasicka
07.04.2022 10:28
Guzy wątroby u ciężarnych są bardzo trudne do zdiagnozowania
Guzy wątroby u ciężarnych są bardzo trudne do zdiagnozowania (GettyImages)

Rak wątroby u ciężarnych pacjentek występuje niezwykle rzadko. Jednak ze względu na zmiany hormonalne i niespecyficzne objawy może opóźnić diagnozę. Na co zwracać uwagę podczas ciąży?

1. Rak wątroby - objawy

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, co roku około dwa tysiące Polaków umiera na raka wątroby. Mimo że nowotwór ten występuje stosunkowo rzadko, to Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę, że od 1990 roku liczba przypadków choroby zwiększyła się prawie dwukrotnie - z 3,5 do 6,5 zachorowań na 100 tys. osób.

Wśród przyczyn wyróżnia się przede wszystkim takie czynniki jak: nieodpowiednia dieta, stres, palenie papierosów, picie alkoholu, ale także długotrwałe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Do głównych objawów należą:

  • szybka utrata wagi
  • jasne stolce
  • podwyższona temperatura ciała
  • nudności i wymioty
  • tępy ból pod prawym łukiem żebrowym.
  • zaburzenia hormonalne
  • powiększona wątroba i powiększony pęcherzyk żółciowy.

Tak niejednoznaczne objawy sprawiają, że diagnoza raka wątroby jest bardzo trudna, a czasem nawet zupełnie przypadkowa. Lekarz może zauważyć niepokojącą zmianę podczas badań takich jak np. USG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny, wykonywanych przy okazji innych dolegliwości.

2. Rak wątroby a ciąża

Zmiany w wątrobie ciężarnych występują dość rzadko i zazwyczaj pozostają bezobjawowe. Jednak wahania hormonalne mogą doprowadzić do pobudzenia komórek nowotworowych. Ponadto typowe, niespecyficzne objawy raka wątroby mogą zostać uznane zarówno przez pacjentkę, jak i lekarza prowadzącego za dolegliwości ciążowe (niestrawność, choroby pęcherzyka żółciowego, wyrostka robaczkowego, zaparcia, czy bóle mięśniowe).

Opóźnienie diagnozy może być spowodowane również tym, że rutynowe badania ultrasonograficzne wykonywane u ciężarnych nie obejmują oceny narządów jamy brzusznej kobiety.

USG płodu nie obejmuje oceny narządów matki
USG płodu nie obejmuje oceny narządów matki (GettyImages)

Jak zaznaczają autorzy badań opublikowanych na łamach czasopisma Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników "Ginekologia i Perinatologia Praktyczna", w przebiegu ciąży rzadko dochodzi do pęknięcia rosnącego guza wątroby (który może doprowadzić do krwawienia do jamy otrzewnowej i niedotlenienia oraz śmierci płodu i matki). Mimo to należy rozważyć taką możliwość u wszystkich pacjentek zgłaszających bóle w nadbrzuszu.

"U kobiet w ciąży częściej niż w populacji ogólnej dochodzi do występowania przerzutów, prawdopodobnie w wyniku czasowego stanu immunosupresji. W związku z tym w przypadku pacjentek z guzem wątroby o nieznanym pochodzeniu, z objawami ze strony przewodu pokarmowego, w różnicowaniu należy wziąć pod uwagę prawdopodobieństwo występowania zmian w jelicie grubym. W ramach diagnostyki pogłębionej można rozważyć wykonanie kolonoskopii" – czytamy w raporcie.

Jak dodają autorzy, według Amerykańskiego Towarzystwa Endoskopii Przewodu Pokarmowego (ASGE, American Society for Gastrointestinal Endoscopy) uznano, że wprawdzie kolonoskopia jest procedurą obarczoną zwiększonym ryzykiem powikłań, to w przypadku wskazań do jej wykonania (takich jak podejrzenie wystąpienia zmian nowotworowych) może zostać przeprowadzona nawet w drugim trymestrze ciąży.

Należy także podkreślić, że w badaniach epidemiologicznych "Cancer and pregnancy: an overview for obstetricians and gynecologists" wykazano, że ogólna częstość występowania nowotworów złośliwych u ciężarnych wynosi jedną na tysiąc pacjentek. Z kolei zmiany w wątrobie dotyczą około 20 proc. populacji i zazwyczaj są to łagodne torbiele wątroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze