Trwa ładowanie...

Agustin Egurrola wybrał oryginalne imię dla córki. Tak oceniła je Rada Języka Polskiego

Avatar placeholder
23.02.2023 13:19
Rada Języka Polskiego ocenia imię córki Agustina Egurroli
Rada Języka Polskiego ocenia imię córki Agustina Egurroli (East News)

Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Niektórzy rodzice nadają dziecku tradycyjne imię, inni to odziedziczone po członku rodziny. Część opiekunów stawia przede wszystkim na oryginalność tak jak Agustin Egurrola i jego partnerka. Jak ich wybór ocenia Rada Języka Polskiego?

spis treści

1. Jakie imię można nadać dziecku?

Wybór imienia dla dziecka to poważna decyzja, która często budzi wiele emocji zarówno u rodziców, jak i dalszej rodziny. Niektórzy chcą, by ich dziecko nosiło imię rzadkie i oryginalne. Jednak czasami za bardzo ponosi ich fantazja.

W takich sytuacjach kierownik właściwego urzędu stanu cywilnego ma prawo odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia dla dziecka, gdyż jego zadaniem jest zadbanie o to, by było ono zgodne z przepisami. Maluch nie może dostać imienia, które jest nieprzyzwoite lub obraźliwe. Listę tzw. imion niezalecanych można zaleźć również na stronie Rady Języka Polskiego.

Według zaleceń Rady Języka Polskiego rodzice powinni wystrzegać się m.in. imion:

  • pochodzących od wyrazów pospolitych, nazw geograficznych,

  • o pisowni archaicznej,

  • zawierających błędy ortograficzne,

  • zdrobniałych,

  • brzmiących zabawnie,

  • przywodzących negatywne skojarzenia.

2. Rada Języka Polskiego ocenia imię córki Agustina Egurroli

A jak Rada Języka Polskiego ocenia imię Carmen? Możemy to sprawdzić na oficjalnej stronie instytucji, wchodząc w zakładkę - opinie o imionach. Imię to nadał dziecku Agustin Egurrola. Tancerz i choreograf w przeszłości był związany z Niną Tyrką, z którą doczekał się córki.

"Imię Carmen narusza art. 50 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (DzU 1986 nr 36 poz. 180). [...] W polszczyźnie rzeczowniki żeńskie mają końcówkę -a, a zatem i imiona żeńskie powinny być zakończone w ten sposób. Ta zasada jest ujęta w "Zaleceniach dla urzędów stanu cywilnego dotyczących nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej" - czytamy na stronie internetowej RJP.

Zobacz film: "Trzy razy urodziła bliźnięta - to zdarza się raz na 500 tys. przypadków"

Jednak Rada Języka Polskiego wskazuje, że w takich przypadkach istnieje kilka wyjątków od reguły.

"Są jednak utrwalone w tradycji kulturalnej lub literackiej imiona kobiece zakończone na spółgłoskę, lub samogłoskę inną niż -a, które - wbrew ogólnej zasadzie - można nadawać dziewczynkom, np. Beatrycze, Noemi, Karmen, Rut (natomiast nie można ich nadawać chłopcom)" - czytamy na stronie instytucji.

Imię Karmen, jako silnie zakorzenione w kulturze, jest jednoznacznie identyfikowane jako imię żeńskie. Jednak w polszczyźnie wskazany jest jego zapis przez "k", a nie przez "c", czyli zgodnie z wymową. Dlatego też Agustin Egurrola, rejestrując córkę w urzędzie, powinien posiłkować się poprawnym fonetycznie zapisem.

Rada Języka Polskiego ocenia imię córki Agustina Egurroli
Rada Języka Polskiego ocenia imię córki Agustina Egurroli (East News)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze