Trwa ładowanie...

Przypadek jeden na 60 milionów. Na świat przyszły wyjątkowe pięcioraczki

 Ewa Rosiecka
06.03.2023 11:45
Urodziła wyjątkowe pięcioraczki. Nietypowa ciąża, która zdarza się niezwykle rzadko
Urodziła wyjątkowe pięcioraczki. Nietypowa ciąża, która zdarza się niezwykle rzadko (Getty Images / Facebook)

Narodziny wieloraczków zawsze wzbudzają zainteresowanie. W tym przypadku jednak "wyjątkowość" tego wydarzenia była jeszcze bardziej doniosła. W jednym z amerykańskich szpitali na świat przyszły pięcioraczki: chłopiec i cztery identyczne dziewczynki, które ukształtowały się z jednej komórki jajowej. Taki poród zdarza się raz na 60 milionów przypadków.

spis treści

1. Niezwykłe narodziny pięcioraczków

O wyjątkowych narodzinach poinformował w mediach społecznościowych Wiser Hospital for Women and Infants University of Mississippi Medical Center, w którym przyszły na świat dzieci.

Na profilu szpitala został zamieszczony link do historii, zdjęcia świeżo upieczonych rodziców i całego personelu medycznego, który zajmował się dziećmi i bardzo dzielną mamą.

2. Długa droga do upragnionego rodzicielstwa

Haylee i Shawn Landerowie trzy lata po ślubie postanowili założyć rodzinę, niestety napotkali ogromne trudności. Zanim udało im się zostać rodzicami, Haylee poroniła, następnie poddali się zabiegom inseminacji, a ostatecznie zdecydowali się na zapłodnienie drogą in vitro.

To właśnie dzięki zapłodnieniu pozaustrojowemu udało się Haylee ponownie zajść w ciążę. Jakie było jej zdziwienie, gdy okazało się, że z dwóch zapłodnionych komórek jajowych, zamiast dwójki dzieci, przyjdzie na świat pięcioro.

Z jednej komórki jajowej urodził się chłopiec, z drugiej zaś, podzielonej na cztery zarodki - cztery identyczne dziewczynki. Takiego zakończenia nie spodziewał się nikt ani rodzice, ani lekarze.

3. Rzadka ciąża Haylee

Dr Rachael Morris, profesor medycyny płodowej, która opiekowała się Haylee i odbierała poród, powiedziała: "Heylee miała ciążę pięcioraczą z czterema identycznymi zarodkami. Doniesienia o spontanicznych pięcioraczkach są różne, ale dotyczą około 1 na 60 milionów. W dotychczasowej literaturze istnieje bardzo niewiele doniesień o identycznych czworaczkach. Zgłaszana częstość występowania wynosi 1 na 10 do 15 milionów ciąż. W literaturze z 2018 r. istnieje tylko jedno inne doniesienie o tej kombinacji.

Zobacz film: "Witamina B4. Skutki niedoboru choliny"

Urodzone pięcioraczki to: Adalyn Elizabeth, Everleigh Rose, Malley Kate, Magnolia Mae i Jake Easton. Maluchy urodziły się przez cesarskie cięcie w 28 tygodniu ciąży, jednak mimo przedwczesnego porodu mają się dobrze.

Od urodzenia mają najlepszą opiekę. Haylee, która do tej pory miała przy sobie troje z piątki dzieci, powiedziała: "Rozwijają się i nie możemy się doczekać dnia, w którym będą mogły wrócić do domu. Są największym błogosławieństwem w całym moim życiu”.

(Getty Images / Facebook)

Ewa Rosiecka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze