Trwa ładowanie...

Kobieta przewoziła noworodka w bagażu podręcznym. Znalezione na lotnisku dziecko miało 6 dni

Avatar placeholder
05.09.2019 13:33
facebook / W bagażu podręcznym znaleziono noworodka
facebook / W bagażu podręcznym znaleziono noworodka

W międzynarodowym porcie lotniczym Ninoy Aquino w Manili na Filipinach doszło do niecodziennego zdarzenia. W bagażu podręcznym pochodzącej z USA pasażerki znaleziono noworodka.

1. Noworodek w bagażu podręcznym

Podczas kontroli bagażu pasażerów lecących z Manili do Stanów Zjednoczonych doszło do niecodziennego odkrycia. Kobieta, która planowała podróż samolotem o 6:20 rano, została zatrzymana na lotnisku Ninoy Aquino. W jej bagażu podręcznym znajdowało się 6-dniowe dziecko. Amerykanka próbowała wylecieć bez dokumentów dla noworodka.

Melvin Mabulac z Biura Imigracyjnego Filipin podkreślił, że personel lotniska, który zgłosił sprawę, by zszokowany znalezieniem dziecka w walizce. Dziecko pochodzi prawdopodobnie z Filipin, a kobieta, zidentyfikowana jako Jennifer Talbot, zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami, przypuszczalnie przewoziła je w celu nielegalnej adopcji w Stanach Zjednoczonych.

Obecnie toczy się przeciwko niej postępowanie pod kątem handlu dziećmi. Sześciodniowy maluch był w dobrym stanie. Służby lotniskowe zapewniają, że jego życiu i zdrowiu nic nie zagraża. Maleństwo trafiło do filipińskiego Departamentu Opieki Społecznej, gdzie zapewniono mu odpowiednie warunki.

Zobacz film: "Prawdziwe zdjęcia ciał po porodzie"

Policja poszukuje matki dziecka i stara się ustalić, w jaki sposób trafiło ono na lotnisko. Amerykanka została już przesłuchana w ambasadzie USA na Filipinach. Utrzymuje, że jest ciotką dziecka.

2. Podróż samolotem z noworodkiem - przepisy

Osoby niepełnoletnie mogą podróżować wyłącznie w towarzystwie osób, które są ich prawnymi opiekunami. Jeśli dziecko jest pod opieką innego dorosłego pasażera, wówczas niezbędna jest notarialnie poświadczona zgoda rodzica lub opiekuna na przelot. Dokument należy przetłumaczyć również na język angielski.

Oprócz tego każdy pasażer na lotach międzynarodowych zobowiązany jest mieć swój własny dokument tożsamości uprawniający do przekraczania granic, np. paszport. Takim dokumentem nie jest akt urodzenia, nawet w przypadku bardzo małych dzieci.

Noworodki poniżej tygodnia życia w niektórych liniach nie są w ogóle przyjmowane na pokład. Część przewoźników pozwala na podróż z tak małymi dziećmi, ale dopiero po wypełnieniu specjalnych medycznych formularzy. Ostateczną zgodę na przelot musi wyrazić kapitan.

Dziecko poniżej 2 r.ż. nie ma przydzielanego miejsca na pokładzie i podróżuje u rodzica lub opiekuna na kolanach. U niektórych przewoźników, w przypadku przelotu dziecka np. w foteliku samochodowym, jest możliwość dorezerwowania miejsca za dodatkową opłatą.

Zobacz też: Karmienie piersią w samolocie. Komu to przeszkadza i dlaczego?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze